Nabız Bozuklukları

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 26 Oca 2011 tarihinde açılan konu

 1. Nabız nedir,Nabız Basıncı,Nabız Bozuklukları ilk yardım,nabız sayısı,nabız kaç olmalı

  Nabız normalde dakikada 80 civarında olan nabız sayısının 100'ün üzerinde olması taşikardi , 50'den yaşa olması bradikardi adını alır.

  Nabız atımındaki düzensizlikler ise kalp atımındaki düzensizlikleri (aritmi) gösterir. Nabzı 50'nin altına düşen kişi bilincini kaybederse hasta düz bir şekilde yatırılarak bacakları 45 derece yukarı kaldırılmalıdır.

  Egzersiz, korku, heyecan, ateş, kansızlık, şok, bazı ilaçlar, tiroid hormonu fazlalığı ve bazı kalp hastalıklarında nabız sayısını dakikada 100''ün üzerine çıkabilir Bu durumda nedene ait bulgular değerlendirilerek ona göre bir tedavi uygulanır. Her iki durumda ve nabız düzensizliklerinde doktora başvurulmalıdır.

  Nabız sayısı çoğunlukla bilekten, bazen de boyundan ölçülür. Boyundan nabzı ölçmek için elin ortadaki üç parmağı yatay olarak boyundaki şahdamarına bastırılır. Atımlar duyumsanarak dakikadaki nabız sayısı belirlenir. Bilekten nabız ölçmek için elin ortada üç parmağı nabzı ölçülecek kişinin bileğinde başparmağı hizasıdaki oluk şeklindeki çukura bastırılır. Burada nabız atışları kolaylıkla sayılabilir.
   
Yükleniyor...