Nahçıvan’ın Kısa Tarihçesi

'Tarih Bölümü' forumunda Züleyha tarafından 20 Kas 2016 tarihinde açılan konu

 1. Züleyha

  Züleyha Site Yetkilisi

  Nahçıvan’ın Kısa Tarihçesi

  Azerbaycan'a bağlı özerk Cumhuriyeti. Türkiye ( Aras ırmağı üstündeki Hasret köprüsü 1992'de açılmıştır) ve İran sınırlarında yer alan Nahcıvan (ya da Nahçevan), yüz ölçümü 5 5000 kilometre kare nüfusu 2 050 000, başkenti Nahçıvan kentidir.


  TARİH
  Araplar ve Selçuklular tarafından fethedildikten sonra Safevilere geçen, Kanuni Sultan Süleyman'ın Nahçıvan seferine düzenlediği ( 1553-1554) bölge, 1828'de İran tarafından Ruslara bırakıldı. 1917'de Devriminden sonra, özerk bir Cumhuriyete dönüştürüldü.
  Azerbeycan'a bağlı olmakla birlikte, Azerbeycan'la doğrudan sınırı olmayan, Azerbeycan'la bağlantısı Ermenistan Cumhuriyeti toprakları üstünden yapılan Nahçıvan'da, 1991'de başlayarak Ermenilerin gün geçtikçe artırdıkları saldırılar sonunda, Dağlık Karabağ- Ermenistan çevresindeki koridorda bulunan Laçin bölgesi, Ermenilerin eline geçti ( Mayıs 1992'de ). Nahçıvan devlet başkanı Haydar Aliyev'in ( 1993'te Azerbeycan devlet başkanlığına seçildi) Türkiye'den asker istemesi, Ankara'nın olayı olayı sert tepkiyle karşılayarak Ermenileri uyarması dışında sonuç vermedi. Ermeniler, saldırılarını sürdürdülerse de, çatışmalar, çok geçmeden bir ölçüde azaldı.


  nahçevan.jpg
   
Yükleniyor...