Namaz Alzheimer Riskini Azaltıyor!

'Sağlık Rehberi' forumunda zamaneanne tarafından 20 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Namazın sağlığımız için ne kadar önemli olduğu bu zamana kadar pek çok kez araştırıldı. Bu kez de Amerikalı ve İsrailli bazı araştırmacılar namazın etkisini araştırdı. 892 kişi üzerinde yapılan araştırmada namazın Alzheimer hastalığı riskini alınan eğitimden dahi daha fazla azalttığı anlaşıldı.

  İsrail Haaretz gazetesinin bazı kısımlarını yayınladığı araştırmaya göre insanın eğitim aldığı yıllara oranla namazın etkisi de kat kat artıyor.

  Şiva, Hallel Yafa hastanelerinden, Tel Aviv ve Ben Gurion Üniversitelerinden İsrailli, Claibland Üniversitesinden Amerikalı araştırmacılar, ABDdeki NIH Ulusal Sağlık Kulübünün finanse ettiği çalışmaları sonucunda namazın etkisinin, eğitimsel kurumlardaki (aynı araştırmaya göre bu hastalığa yakalanma riskini yüzde %24 azalttığı ortaya konan) eğitim faktörünün olumlu etkisinden daha büyük olduğunu keşfetti.

  Araştırmayı gerçekleştirenlerden İsrailli Profesör Rvka Aenzlberg, namaz kılan kimsenin namaz esnasında birçok kültürel ve düşünsel faaliyete yatırım yaptığını ve bunun de kendisini Alzhemier hastalığından koruduğunu belirtti.

  İsraildeki Arap köyü Vadi Arada yaşayan 65 yaşın üzerinde 892 kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre içlerinden 497sinin herhangi bir hastalığı bulunmuyor. 303ünde hafif hafıza kaybı var. 92si ise Alzheimer hastası.
   
Yükleniyor...