Namaz Kılarken Uyulması Gereken Kurallar

'Dini Bilgiler' forumunda zamaneanne tarafından 28 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Namaz Kılarken Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir


  Namaz Kılarken Uyulması Gereken Kurallar Hangileridir


  Namazda uyulması gereken kurallara edepler denir. Her müslüman namaz esnasında bu edeplere uymakla yükümlüdür.
  Hanefi mezhebine göre Namaz edepleri şunlardır:

  1) Namaz kılan kişinin ayakta iken secde edeceği yere, rükuda iken ayaklarının üst kısmına, secdede burnunun iki kanadına otururken kucağına selam verirken omuzlarına bakması menduptur. Bunu yaparken hûşu içinde ve ihsan derecesinde namaz kılma gayreti olmalıdır. Rasûlullah (s.a.v.) ihsanı şöyle tarif etmiştir: “Allaha, sanki Onu görüyormuşsun gibi ibadet etmendir. Her ne kadar sen Onu görmüyorsan da o seni görmektedir.

  2) Erkeklerin iki avuçlarını iftitah tekbiri alırken yenlerinin içinden çıkarması menduptur. Bu durum da tevazua daha yakındır. Ancak soğuk gibi zaruret hali müstesnadır. Kadınlar ise kollarının açılmamsı için ellerini elbisenin altından kaldırırlar.

  3) Kad kâmetis salâh (Namaz başladı) denildiği zaman İmam, namaza başlar. İmam bu hareketi ile müezzini doğrulamış olur. Bununla birlikte kâmet bittikten sonra namaza başlanmasında da bir sakınca bulunmaz. Hatta, Ebû Yusuf ile, hanefiler dışındaki üç mezhebe göre uygun olan da budur.

  4) Gücü yettiği ölçüde öksürüğü gidermek menduptur.

  5) Kamet alınırken, müezzin “Hayye alel-Felah deyince, imam ve cemaatin ayağa kalkması menduptur. İmam mihraba yakın bulunmazsa, her saf, imam aralarından geçeceği sırada ayağa kalkar.

  6)Esnerken ağzı açmamaya çalışmak menduptur. Buna güç yetmezse, elin arkası veya yeni ile ağzı kapamak gerekir.
   
Yükleniyor...