Namaz Neden Dinin Direğidir?

'Dini Bilgiler' forumunda Nalan tarafından 15 Oca 2015 tarihinde açılan konu

 1. "Namaz dinin direğidir, onu terk eden şüphesiz dini yıkmış olur"
  Allah'tan başka ilah olmadığına, Hz. Muhammed (s.a)'in O'nun kulu ve elçisi olduğuna inanmak, namaz kılmak, zekat vermek, haccetmek ve oruç tutmak olmak üzere, İslam'ın 5 temel üzerine kurulduğunu Efendimizden öğrendik.

  Bu 5 temel esastan birincisi devamlılık arzeder. Müslüman'ın her saniyesinin tevhid inancı üzere olması şarttır. Namaz ibadetinde de devamlılık vardır. Günde 5 defa edası farz kılınan namaz her gün tekrarlanması gereken bir ibadettir. Farziyeti ömür boyu devam eder. Zekat ve oruç senede bir defa, hac da ömürde bir defa eda edilen bir ibadettir.

  Görüldüğü üzere namaz imandan sonra birinci sırayı almış ve ömür boyu devam etmesi nedeniyle İsam'ın temel taşı ve dinin direği görevini üslenmiştir. Onun için diyoruz ki, "Namaz dinin direğidir" Şahadet kelimesinden sonra İslam'ın başta gelen rüknüdür. Dinin esası ve en önemli ibadetlerinden biri olması nedeniyle namazını kılmaya devam eden kimse dininin yıkılmaktan korur. Kim de onu terk ederse, dini hayatın direğini yıkar, dindarlığını koruyamaz hale gelir. Sonuçta belki de imanını kaybeder.

  "Namaz dinin direğidir" Dini ayakta tutan, yıkılmaktan koruyan namazdır. Bir binada direğin önemi ne ise, dinde de namaz odur, o fonksiyonu görür. Zahire bakıldığı zaman namazı terk, dinin yıkılma sebebidir. Direği yıkılan bina çöker. Çöküntü altında kalmak kaçınılmaz bir sonuçtur ve kalacak olan sadece direği yıkan; namazı terkeden değil, aile reisi ve ailenin tüm fertleridir. Felaket tüm aile fertlerini kapsar, hepsini perişan eder.
   
Yükleniyor...