Namazda Otururken işaret Parmağını Kaldırmak

'Sorularla İslamiyet' forumunda Semerkand tarafından 7 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Namazda şehadet parmağını kaldırmanın hükmü nedir?


  Hanefilere göre şehâdet getirirken işaret parmağının kaldırılması sünnettir

  Sadece sağ elin işaret parmağıyla işaret edilir. Bu parmak kesik veya sakat olursa sağ veya sol elin diğer parmaklarından biriyle teşehhüdün sonunda işaret vermek doğru olmaz. Teşehhüdün sonunda Allah'tan başka tanrılar inkâr edilirken, yani “Lâ ilahe denirken, işaret parmağı kaldırılır. “İllallah denirken de indirilir. Bu durumda parmağın kaldırılması inkâra, indirilmesi de isbâta işaret olur.

  Diğer mezheplere göre teşehhüdde parmakları kaldırma hükmü ve şekli:

  Malikilere göre:

  Teşehhüdde otururken sağ elin işaret parmağı ile baş parmağı dışındaki parmakları baş parmağın altında dürmek, işaret ve başparmağı serbest bırakmak, ayrıca işaret parmağım hafif bir hareket ile sağa ve sola devamlı olarak hareket ettirmek mendubtur.

  Hanbelilere göre:

  Sağ elin serçe, yüzük ve orta parmakları dürülerek başparmakla bitiştirilir. Teşehhüd duası esnasında lafza-i celâl anılırken, işaret parmağıyla işaret edilir. Yalnız, işaret esnasında parmağın hareket ettirilmemesi gerekir.

  Şafiilere göre:

  Teşehhüd esnasında işaret parmağından başka diğer parmakların tümü yumulur. Kelime-i şehâdette derken bu parmakla işarette bulunulur. Parmak kaldırıldıktan sonra birinci teşehhüdden ayağa kalkıncaya kadar, son teşehhüdde de selâm verinceye kadar parmak aynı şekilde durdurulur. Bu parmak, sahibince de gözlenir. Parmakları dürerken başparmakları yana doğru yumup avuç kenarına koymak, diğer şekillerden daha faziletlidir. (Dört Mezhebe Göre İslam Fıkhı, A. Ceziri)
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Oca 2013
Yükleniyor...