Namazın Önemi ve Namazın Gereği

'Dini Bilgiler' forumunda Nalan tarafından 15 Oca 2015 tarihinde açılan konu


  1. "namazını kaybetmiş; kılmamış olduğu halde Allah'ırr huzuruna varan kimsenin diğer iyiliklerine Allah Teala değer vermez"

    İman bir şeyin doğruluğunu kalp ile tasdik ve dil ile ikrardır; bir inanıştır. İslam ise bu inanışın dışa yansıyan yönüdür. İslam bir yaşantı ve bir hayat niamıdır. İslam, imanın dışa akseden yönü olduğuna göre İslamsız yani yaşantısız iman, meyvesiz veya kurumuş ağaçtır. Yaşantıya dönüşmeyen iman sönmeye; yok olmaya mahkumdur. İslam'ı yaşamaksızın "Ben Müslüman'ım; inancım tamdır" demek kişinin kendisini aldatıp avutmasından başka bir şey değildir

    Hadislerle, imandan sonra en önemli, en faziletli ibadetin namaz olduğunun belirtilmesinin yanı sıra, Cenab-ı Hak da pek çok sayıdaki ayetleriyle namazın önemini ve gereğini açıklamıştır. Bakara suresi, 238. ayette "Namazlara, özellikle orta namaza devam ediniz" buyrulmaktadır. İmanınn tezahürü; dışa akseden yönü demek olan İslam'ın, 5 temel esas üzerine kurulmuş olduğunun bildirilmesi ve bunlardan da şahadetten sonra namazın 1. sırada gösterilmesi, onun ne denli önemli olduğunun açık bir delilidir.
     

Yükleniyor...