Nano teknolojinin yararları nedir?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Aderito tarafından 9 Ara 2012 tarihinde açılan konu


 1. Nano teknolojinin yararları nedir?

  Nano; kelime karşılığıLatince de çok küçük boyutlu, bilimsel karşılığı ise metrenin bir milyarda biri anlamına gelmektedir.

  Nano Teknoloji; en az bir boyutu nanometre ölçeğinde olan matteryal ve aletlerin tasarımı, sentezi, karakterize edilmesi ve uygulanmasıyla ilgili mühendislik ve bilim dalı şeklinde tanımlanır.


  LOTUS ETKİSİ

  Bilindiği gibi Lotus bitkisinin yaprağına düşen yağmur damlaları, yaprağın üzerinden kayarak yere damlarlar. Niçin? Su damlası yaprak yüzeyi ile bir bağlantı oluşturamaz. Bunun etkisiyle su esaslı olan yapışkan maddeler, bal, yağ ve diğer akışkansı sıvılar bu tip yüzeylerde tutunamazlar.

  Bu olay şimdilerde bilim adamları tarafından ele alınmakta ve bundan Nano Teknolojik Yüzey Korumaları vasıtasıyla faydalanılmaya çalışılmaktadır.

  Temizlik işleri bu sayede kolaylaşmış, bu iş için gerekli zamanda azalmalar olmuş ve temizlik maddelerinin kullanılması yalnızca istisnai hallerde zaruri olmuştur.

  Bu durum sağlık açısından temizliğe önem vermeleri gerekenler için tatbik edilmesi arzu edilir bir konu haline gelmiştir. Bu husus ayrıca temizlik işlerini kolaylaştırmak ve değerli mallarını uzun süreli olarak, kir ve çevre şartlarından korumak isteyenler için de önemli olmuştur.


  Yararları:

  Denenmiş, sürekli ve daha etkili uzun koruma süresi. Tatbik edilen malzemenin değerini koruması, çevre ve iklim etkileri ile çizilmelere karşı daha dayanıklı olması.

  Her türden tekstil ürünü ve yüzeyler için bakım kolaylığı, daha uzun süreli gözle görülebilir ve sağlıklı temizlik, kolay temizlik, cildi hiçbir şekilde etkilememesi, anti bakteriyel olması, alerji hastalarına uygun olması ve birçok sair olumlu özelliği mevcuttur.

  Akla gelebilecek her türden yüzeye kolay ve basit bir şekilde uygulanabilirlik.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 17 Tem 2014
Yükleniyor...