Narın Faydaları

'Sağlık Rehberi' forumunda Merve tarafından 24 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]  Narın Faydaları
  Narın Faydaları Nelerdir


  - Nar suyundaki yüksek antosiyanin türevi antioksidan etkilidir ve de kalp ve dolaşım sistemi üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

  - Nar suyunun damar sertliğine karşı olan etkisinin kötü kolesterolün oksitlenerek daha zararlı biçimi olan VLDL'ye dönüşmesini engellemesiyle meydana geldiği belirtilmektedir.

  - Nar ağacının dal ve kök kabukları ise tenya düşürücü amaçlı kullanılmaktadır.

  - Antioksidan özellik nar suyu ve çekirdekleri yanında meyvenin kabuklarında da bulunur. Kabuklardaki antioksidan etki nar suyundan daha fazladır. Bu yüzden kurutulmuş kabuklar çay şeklinde hazırlanıp içilmektedir. Ancak kabuktaki bazı maddeler nedeniyle çok fazla tüketilmemesi gerektiği vurgulanıyor

  - Kansere karşı etkili olan kısmı narın çekirdeğidir. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda konjuge linolenik asit açısından zengin çekirdek yağının kolon, prostat, göğüs kanserine karşı etkili olabileceği gözlemlenmiştir.

  - Nar çekirdeklerindeki konjuge linoleik asitin kolon kanseri ve damar sertliği riskini düşürebileceği hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde görülmüştür.

  - Narda bulunan antisiyanidin, siyanidin, ellajik asit gibi antioksidan maddelerin östrojen hormonu sentezlenmesini engelleyici etkisiyle, göğüs kanseri hücrelerinin üremesine karşı etkili olduğunu gösteren araştırma tespitleri vardır.

  - Nar kabuğu bağırsaklarda ishale sebebiyet veren mikroorganizma üzerinde etkisini göstermesinin yanında astrenjan etkisiyle de ishalin tedavisinde faydalı olmaktadır. Nar kabuğu gallotanen tipi polifenolik bileşikler açısından yüksek içeriğe sahiptir. Bu konuda yapılan bilimsel araştırmalar bağırsak enfeksiyonlarına ve boğaz enfeksiyonlarına neden olan mikroorganizmalar üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. Gargara biçiminde kullanımı boğaz enfeksiyonunun tedavisine yardımcı olur.
  alıntı
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Oca 2012
Yükleniyor...