Nasıl Akademisyen Olunur

'Sosyal Konular' forumunda Ezlem tarafından 14 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Akademisyen Nasıl Olunur
  Akademik kariyeri

  Akademisyenlik nedir?

  Belirli bir alanda lisans eğitiminden sonra aynı ya da bir başka alanda alt bir bilim dalında lisans üstü eğitim yaparak ihtisas kazanma, araştırma faaliyetlerinde bulunma işidir.

  Şu faaliyetlerde bulunurlar: Araştırma yapmak, bilimsel gelişmeleri incelemek, gözlem ve deneyler yapmak, eğitim-öğretim faaliyetlerinde bulunmak, dersler verme, konferans, kongre, sempozyum ve panel gibi faaliyetlerle çalışmalarını paylaşma.

  Nasıl akademisyen olunur?

  1. Üniversitede kalmak isteyenler öncelikle ne yapmalı?

  Akademik kariyer yapmak isteyen kişilerin öncelikle, üniversite yıllarında hızlı okuma anlama, analiz sentez ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirmek için çalışmalar yapmaları gerekir. Bunun yanı sıra lisans not ortalamasının da yüksek olması gerekir. Not ortalamasını yüksek tutturmak için öğreniminiz süresince derslere düzenli devam etmenin yanı sıra düzenli çalışmalısınız. Üniversite eğitimi sırasında sınavlardan önceki son gece sınava hazırlanmak amacıyla daha çok ezberleme yaklaşımıyla yapılan çalışmalar kalıcı ve uygulanabilir bilgiyi sağlamaz. Bu durumda akademik çalışma için gerekli altyapı ve bakış açısı geliştirilemez. Bunların yanı sıra en az bir yabancı dili iyi derecede bilmeniz gerekir.

  2. Lisans üstü eğitim akedemisyenlik için başlangıç noktasıdır.

  Yüksek lisans ya da doktora sırasında araştırma görevlisi olarak atanmak mümkündür. Araştırma görevlisi alım ilanlarını üniversitelerin sitelerinden, resmi gazeteden ve memurlar.net’ten takip etmek mümkündür. Doktoradan sonra sırasıyla Yardımcı Doçent, Doçent ve Profersör ünvanları alınır.

  Lisans üstü eğitim aşamaları: Lisans eğitiminden sonra sırasıyla, Yüksek lisans (Master), Doktora, Post Doktora (isteğe bağlı) gelir. İngilizce hazırlık hariç, Yüksek Lisans: 1,5-3 yıl, Doktora: 3,5-6 yıl arasıdır.
  Yüksek lisansa nasıl başvurulur? Öncelikle ALES ve ÜDS’ye (veya denk sınavlara: KPDS, TOEFL) girmek gereklidir. Talep edilen puanlar üniversitelere göre değişir. ALES, ÜDS ve mezuniyet ortalamanız hesaplanır ve her üniversite de kendisi bir sınav yapar. Başvuru tarihleri de üniversitelere göre değişir. Genellikle Haziran, Temmuz, Ağustos aylarındadır. Üniversitelerin enstitü sayfalarından bu bilgiler temin edilebilir.

  Akademisyenliğin önemi nedir?

  Ülkenin geleceğini belirleyen kişilerdir. Gelişmiş bir toplumda topluma yön veren kişiler akademisyenlerdir. Toplumun gelecekteki kapısını şekillendiren her alanda ihtiyaç duyulan insanları eğiten yine akademisyenlerdir.

  İyi bir akademisyen aynı zamanda iyi bir rehberdir. Akademisyen,yaşayışıyla da örnektir. Bilimsel olgunluğun vermiş olduğu bakış açısıyla çevresine faydalı olur, insanları yararlı işlere yönlendirir.

  Ülkenin dünya ile temas noktaları üniversitelerdir.Akademisyenler dünyadaki bilimsel faaliyetleri takip edip, yeni gelişmelerin nabzını tutarlar. Akademik faaliyetler uluslararası niteliktedir ve ülkenin gelişmişlik düzeyinin bir göstergesidir.

  Akademisyenler sorunlara çözümler ararlar.Bilimsel deneyim ve tecrübelerini ülkenin ve toplumun faydasına işler yapmak için kullanırlar.

  Akademik kariyerin başlıca zorlukları nelerdir?

  Her mesleğin kendine göre zorlukları var. Burada da sürekli öğrencilik söz konusu. Çünkü sürekli okumak, araştırmak ve derlediğiniz bilgileri sözlü ve yazılı olarak iletmek durumundasınız. Ama sürekli öğrenci olmanın ve öğrencilerle birlikte olmanın iyi yanı da var, hep genç kalıyorsunuz!
   
Yükleniyor...