Nasıl Beslenmeliyiz

'Sağlıklı Yaşam' forumunda YAREN tarafından 15 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Nasıl Beslenilir - Nasıl Beslenmeli - Nasıl Beslenmeliyiz

  Sağlıklı nasıl beslenilir

  Sağlık uzmanları,sağlıklı beslenme konusunda vatandaşlara uyarılarda bulundu..
  uzmanları, besinleri satın alma, hazırlama, saklama ve pişirme yöntemleri konusunda bilgi verdi. Uzmanlar, "Pastörize edilmemiş açık sütler kabardıktan sonra en az 10 dakika boyunca kaynatılıp soğutulmalı. Ülkemizde peynir genellikle kaynatılmamış çiğ sütten yapılmaktadır. Bu şekilde yapılmış taze peynirler brucella hastalığına yol açabileceği için tüketilmemeli. Taze peynirlerin en az 3 ay tuzlu suda (salamura) bekletilip daha sonra tüketilmesi gerekiyor. Çözülmüş besinler
  bekletilmeden pişirilmeli, tekrar dondurulmamalı. Yeşil yapraklı sebzeler mikroplarından arındırılması için iyice yıkandıktan sonra 5 litre suya 2 çorba kaşığı tuz katılıp bu suda 20 dakika bekletildikten sonra yenmeli" denildi.
  Besin satın alınırken besleyici değeri yüksek, fiyatı ucuz olanların tercih edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, "Örneğin pekmez baldan daha besleyici, fiyatı daha ucuz. Elma muz değerinde, fiyatı daha ucuz. Yapraklı marul göbeklisinden besleyici, fiyatı daha ucuz. Bulgur pirinçten besleyici, fiyatı daha ucuz" açıklamasını yaptı.

  Gebelikte beslenme konularına da değinen uzmanlar, hamile bayanlara şu önerilerde bulundu:

  "Hamile bayanlar her gün en az bir su bardağı süt, yoğurt, ayran içmeli. İki kibrit kutusu kadar peynir ya da 1-2 yemek kaşığı çökelek yenmesi gerekiyor. Mercimek ve bulgur karışımı yemekleri sıkça yiyip, yanında portakal, mandalina, domates, maydanoz, yeşil biber, taze soğan gibi C vitamininden zengin sebze ve meyveler tüketilmeli. Yemekle beraber çay içilmemeli, çay öğün aralarında, yemekten 1-2 saat sonra mümkünse açık içilmeli. Gebe kalındığında ağırlık normal ise yiyecekler her ay 1-1.5 kg ağırlık kazandıracak şekilde ayarlanmalı. Hamile bayan şişman ise şekerli, unlu, yağlı yiyecekler tüketmemeli. Sebze-meyvelere pirinç, mercimek, nohut gibi yiyeceklerin haşlama sularının dökülmemesi lazım. Kuru baklagiller önce yıkanıp ıslatıldıktan sonra pişirilmeli. Doktora danışmadan asla ilaç kullanılmamalı. Yemek hazırlanan, pişirilen ve yenilen yerlerde böcek öldürücü ilaç kullanmamaya özen gösterilmeli. Su gerektiğinde kaynatıldıktan sonra içilmeli ve iyotlu tuz kullanılmalı."

  Bebeklerin beslenmeleriyle ilgili de açıklamalarda bulunan uzmanlar, yeni doğan bebek için anne sütünün yerini tutan başka hiçbir mama olmadığını bildirdi. Uzmanlar, annelere "Doğumdan sonra kendinize gelir gelmez bebeğinizi emziriniz. İlk günler anne memesinden gelen 'ağız sütü' mutlaka bebeğe verilmeli. Bu süt bebeği aşı gibi çoğu hastalıklardan koruyacaktır. Bebek her ağladığında emzirilmeli. Bebek iyi emiyor, büyüme ve gelişmesi düzgün gidiyorsa 6 aya kadar hiçbir şey vermeyiniz" önerilerinde
  bulundu.

  Beslenmenin kişiye özgü olduğunu anlatan uzmanlar, her insanın ihtiyacı olan besin miktarının farklılık gösterdiğini belirtti. Bir bebeğin, gebenin, emziklinin, kadının, erkeğin beslenmelerinin farklı olduğunu ifade eden uzmanlar, kişinin mesleğine, yaşına, fiziksel aktivitesine, boyuna, kilosuna, kültürel farklılıklarına göre de beslenme alışkanlıkları ve miktarının değişiklik gösterdiğini kaydetti. Buna göre kişide var olan hastalıklara göre de beslenme farklı oluyor. Şeker, kalp-damar, mide, bağırsak, hepatit gibi birçok hastalıkta beslenme farklılık gösteriyor. Bu hastalıklara ait beslenme kurallarının her zaman konunun uzmanı kişiler tarafından belirlenmesi, bu konularda bilgi ve yardım alınması tavsiye ediliyor.

  Son olarak diyet konusuna değinen uzmanlar, diyetin zayıflama olarak algılandığını, ancak zayıflama anlamına gelmediğini vurguladı. Günlük hayatta her yerde rastlanılan diyet örneklerinin herkese uygun olabilecek özelliğe sahip olmadığını belirten uzmanlar, "Bunlara aldanıp kontrolsüz zayıflamaya çalışmak insan bünyesine zarar verebilir. Bu konuyla ilgili her insanın kendine özgü diyeti belirleyebilmesi için bir uzmana danışıp onun kontrolünde diyet yapması gerekiyor" dedi.

  İHA​