Nasıl Dosya Sıkıştırılır

'Teknoloji' forumunda Ezlem tarafından 24 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Dosya sıkıştırma nasıl yapılır?
  Windows xp ile Nasıl Dosya Sıkıştırılır
  Winzip ile Nasıl Dosya Sıkıştırılır
  Winrar ile Nasıl Dosya Sıkıştırılır

  Dosya Sıkıştırma  Elinizde 1000 sayfalık bir dosya olduğunu düşünün. Bu dosyayı başka bir yere götüreceksiniz. Diskete kaydetmeyi düşündünüz sığmadı. Böyle sorunlarla çok sık karşılaşırız. Bu sorunun en kolay çözümü dosyayı sıkıştırmak.

  Dosya sıkıştırmak için kullanılabilecek bir çok program var. Bunların en çok kullanılanı Winzip ve Winrar. Bu programlarla:  1-Dosyaların boyutu küçültülebilir.

  2-Sıkıştırılan programlara şifre verilip açılması engellenebilir.

  3-Bir diskete sığmayacak kadar büyük dosyalar birkaç parçaya ayrılabilir.  Bilgisayarınızda Windows me/xp kullanıyorsanız bu programlara gerek kalmadan da dosya sıkıştırıp açabilirsiniz.

  Şimdi bu işlemlerin nasıl yapılacağını adım adım görelim.  Dosya sıkıştırma nasıl yapılır?  1-Windows xp ile:

  Bilgisayarınızda Winzip, Winrar gibi sıkıştırma programları kurulu değilse Windows xp bu işlemi kendi kaynakları ile yapabilir. Sıkıştırmak istediğiniz dosya veya klasör üzerine fare sağ tuşuyla tıklayın. "Gönder->sıkıştırılmış klasör" seçeneğini seçin. Dosyanız aynı klasör içinde sıkıştırılacaktır.

  2-Winzip ile:

  Winzip kurulu bir bilgisayarda sıkıştırmak istediğiniz dosya veya klasör üzerine fare sağ tuşuyla tıklayın. "Winzip->Ad to ..(dosya adı)..zip" seçeneğini seçin. Eğer kullandığınız winzip programını satın almamışsanız çıkacak ekranda "Use Evaluation Version" seçeneğini seçin. Dosyanız aynı klasör içinde sıkıştırılacaktır.

  3-Winrar ile:

  Winrar kurulu bir bilgisayarda sıkıştırmak istediğiniz dosya veya klasör üzerine fare sağ tuşuyla tıklayın. "Arşive ekle..." seçeneğini seçin. Çıkan pencerede "Arşiv biçimi: rar, zip" seçeneklerinden birini seçin. (Burada rar daha iyi sıkıştırır ama zip kadar yaygın değildir. Kendi bilgisayarınızda saklayacaksanız rar, başka kişilere dağıtacaksanız zip kullanmanızı öneririz.) Altta "sıkıştırma yöntemi" seçeneğini kendinize uygun olacak şekilde seçin. İyi sıkıştırma zaman alır. Bunu için büyük boyutlu dosyaları sıkıştırırken bu seçeneği iyi düşünün. Tamam dediğinizde dosyanız aynı klasör içinde sıkıştırılacaktır.


  alıntı