Nasır için hangi doktora gitmem gerekir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Gazel tarafından 15 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. ayak parmağımda iki tane nasır oluştu bunlardan kurtulmak için hangi doktora gitmem gerekiyor

  Dermatoloji (Deri Hastalıkları) Bölümüne Gitmelisiniz

  Nasır Neden Oluşur
  Basit bir anlatımla nasır oluşmasındaki ana neden ayağın belli bir veya birkaç bölgesinde sürtünmeyle birlikte oluşan fazla basınçtır. Nasır oluşumuna etki edebilecek birçok neden olmasına rağmen, bu tür etkiye sebep olabilecek ana nedenler:
  - Sıkı ayakkabı
  - Ayak yapısına uyumsuz ayakkabı
  - Yüksek topuklu ayakkabı
  - Dışarıda yalın ayak yürümek
  - Ayak parmaklarındaki deformasyonlar
  - Ayağın fazla kemikli olması
  - Yanlış yürüme (basma) hareketi
  Evde uygulanabilecek yöntemler?
  Nasırların neden olduğu ağrı ve rahatsızlıktan kurtulmak ve nasırları yok etmeye çalışmak için uygulanabilecek adımlar şunlardır:
  - Badem yağı, E vitamini ya da lanolin içeren bir kremi nasırın üzerine yedirin. Böylece nasırın yumuşamasını ve eğer şanslıysanız küçülmesini sağlayabilirsiniz.
  - Ayakkabı giydiğiniz zaman ağrılı bölgenin korunması için üzerine normal yara bandı veya plaster takın. Bant veya plasteri 1 Günden daha uzun bir süre nasırın üzerinde tutmayın ve çıkartırken nasırın etrafındaki cilde zarar vermemek için dikkat edin.
  - nasırlı bölgeyi yumuşatmak için ılık Suda bir süre tutun. Daha sonra fazla sert olmayan bir ponza taşı veya benzeri yumuşak bir aletle nasırlı bölgeyi hafifçe temizlemeye çalışın. Böylece nasırın oluşturduğu sertliği –ölü hücreleri- temizlemiş, bölgeyi rahatlatmış olacaksınız.
  - Giydiğiniz ayakkabıları ayak ve özellikle parmak bölgenize baskı yapmayacak şekil ve yumuşaklıkta seçin. Ayakkabılarınıza gerekli bakım ve tamiri yaptırın veya eskiyerek şeklini kaybetmiş olanları giymeyin. Yürürken ayağınızın maruz kaldığı sürekli şokun emilmesi için ayakkabıların iyi durumda olması şarttır. Özellikle ayakkabı topuklarının yıpranması, vücut yükünün %25’ini çekmekte olan ayak tabanınızla kemiğinize aşırı ve yanlış yük binmesine neden olur. Ayakkabınızın topuğu özellikle belli bir yöne doğru aşınıyorsa mutlaka bir ortopediste baş vurun.
  - Gece yatarken nasır bölgesine bir parça Sarımsak veya soğan koyarak sarıp uyuyun. Asitleri nasırın yumuşamasına yardımcı olacaktır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 16 Ağu 2014
Yükleniyor...