Neden Erkeklerin Düğmeleri Sağda İken Kadınlarınki Solda

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Wish tarafından 18 Mar 2009 tarihinde açılan konu

 1. Erkeklerin tüm kıyafetlerinin düğmeler sağda, ilikler solda iken kadın kıyafetlerinde tam tersidir. İşte, insanların daha çok sağ ellerini kullanmalarından dolayı yerleşen bir alışkanlık daha. Sağ elini kullanan bir insan için, sağdaki bir düğmeyi, soldaki bir iliğe geçirmek daha kolaydır. Bu nedenle de erkeklerin düğmeleri daima sağdadır.
  Peki kadınların düğmeleri niçin solda? Kadınların çoğunluğu da, daha çok sağ ellerini kullanmıyor mu?
  Giysilerde düğmelerin kullanılmaya başlanıldığı ilk zamanlarda, düğmeler hem çabuk kırılabiliyordu, hem de herkesin alamayacağı kadar pahalı idi. Düğme alabilecek zengin kadınlar da, uzun elbiselerini ancak hizmetçilerinin yardımı ile giyebiliyorlardı.
  Hizmetçiler ise hanımlarının karşısında, onların düğmelerini, sağ ellerini kullanarak daha rahat ve daha hızlı ilikleyebiliyorlardı. Bu nedenlerle, terziler düğmeleri hizmetçinin sağına, hanımının ise soluna gelecek şekilde diker oldular. Günümüzde her kadın, kendi kendine giyinip soyunmasına rağmen nedendir bilinmez, bu adet değişmedi.
   
 2. Cevap: Neden Erkeklerin Düğmeleri Sağda İken Kadınlarınki Solda

  iyide erkek kısmını öğrendim de bayan kısmını tam öğrenemedim.:f20:şimdi bayanlara hizmetçileri düğmelerini ilikliyorsa,hizmetçilerin düğmelerin kim ilikliyor he :f73::f196:
   
 3. Cevap: Neden Erkeklerin Düğmeleri Sağda İken Kadınlarınki Solda

  :f106: güzel soru sormuşun disco.

  Hizmetçiler düğmeli elbise giymiyorlarmıştı ki ilikletecek birini bulsunlar. :f40: Çünkü düğme ilk icat edildiği zaman oldukça pahalı olduğu için sadece zenginler alabiliyormuştu. :(
   
Yükleniyor...