Neden Oruç Tutarız?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Yasemin tarafından 14 Haz 2013 tarihinde açılan konu

  1. Neden Oruç Tutuyoruz?    Oruç Allaha olan şükürlerimizden sadece birtanesidir oruç tutunca fakirin yoksulun kimsesizin halinden anlamamız çok daha kolay olur.Oruç merhametli olmamızı sağlar açın halinden anlamamızı ayrıca yardımlaşmayı sağlar.

    Oruç tutmak iradenin imtihanıdır bir bakıma. Kiminle diye soracak olursanız elbetteki kendi kendimizle hiç bir şeyle uslanmayan nefsimizi oruç ile ıslah etmemiz gerekir.Allah bir hadisinde Oruç benim içindir onun mükafatını da ben vereceğim demiştir. Allah ile kul arasındadır.İnsanın kendi bedenine sözünü geçirmesidir oruç tutmak nefsine ve iradesine hakim olmaktır.

    Oruç tutmak bizleri kötülüklerden alıkoyar kötü söz konuşmaktan kötü işler yapmaktan harama bakmaktan korur nefsimize ve kendimize söz geçirmeyi öğretir. Yoksulluğun yokluğun ne demek olduğunu anlamamızı sağlar.Dedikodudan ve riyadan uzaklaştırır.Oruç ibadeti sadece aç kalmak anlamına gelmemelidir aç insanları bulmayı ve onlara yardım etmeyi bizlere tavsiye eder.Oruç tüm vücutla Allahın rızasını almak için tutulmalıdır gösteriş için değil başkalarının bilmesi yada bilmemesi hiç önemli değildir.Allahın biizm oruç tuttuğumuzu bilmeis yeter.
     
Yükleniyor...