Neden Ülkemizde Yenilenebilir Enerji Kullanılmıyor

'Sosyal Konular' forumunda Violet tarafından 20 Nis 2011 tarihinde açılan konu


 1. Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?

  [​IMG]


  Yenilenebilir enerji ise gücünü güneşten alan ve hiç tükenmeyecek olarak düşünülen,çevreye zarar vermeyen enerji çeşitleridir. Güneş enerjisi, rüzgar , hidrojen , hidroelektrik ve jeotermal kaynaklar buna örnektir. Doğada sürekli var olan faktörlere dayalı olan bu kaynakların en önemli özelliği ise yenilenebilir olmaları ve doğaya zarar vermemeleridir.
  Güneş Enerjisi:

  Güneş enerjisi Güneş ışığından enerji elde edilmesine dayanan teknolojidir. Güneşin yaydığı ve dünyamıza da ulaşan enerji, güneşin çekirdeğinde yer alan füzyon süreci ile açığa çıkan ışıma enerjisinden elde edilir.Güneşteki hidrojen gazının helyuma dönüşmesi şeklindeki füzyon sürecinden faydalanılır. Bu enerjinin dünyaya gelen küçük bir bölümü bile, insanlığın mevcut enerji tüketiminden daha fazladır. Güneş enerjisinden yararlanma konusundaki çalışmalar özellikle 1970′lerden sonra hız kazanmış, güneş enerjisi sistemleri teknolojik olarak ilerleme ve maliyet bakımından düşme göstermiş, güneş enerjisi çevresel olarak temiz bir enerji kaynağı olarak kendini kabul ettirmiştir.

  Güneş enerjisinin depolanması yada diğer enerjilere dönüşebilmesi, ısıl, mekanik, kimyasal ve elektrik yöntemlerle olur. Güneş enerjisinin , diğere enerjilere çevriminde kullanılan yöntemler

  a) güneş enerjisinden doğrudan ısı enerjisi

  b) güneş enerjisinden doğrudan elektrik enerjisi

  c) güneş enerjisinden hidrojen enerjisi elde edilmesidir
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Ara 2012
Yükleniyor...