Neden Unuturuz İşte Sebepleri

'Sağlık Rehberi' forumunda karakız tarafından 1 Eyl 2009 tarihinde açılan konu


 1. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte unutkanlıklarda da büyük artış yaşanıyor. Trabzon Belediyesi Zabıta Müdürlüğü buluntu eşyalarla dolarken, kredi kartları, nüfus cüzdanları en fazla unutulan eşyalar arasında yer alıyor.
  Genellikle yollarda ve otobüslerde buluntu eşyalara daha çok rastlanırken, Zabıta yetkilileri vatandaşların kayıp eşya konusunda mutlaka Zabıta Müdürlüğü'ne müracaat etmelerini istiyor. Kredi kartı, bankamatik kartı, nüfus cüzdanı, sağlık karnesi, pasaport, gözlük, cep telefonu en fazla buluntu eşyalar arasında yer alırken, evlilik cüzdanlarının da buluntu eşyalar arasında yer alması dikkat çekiyor. Zabıta yetkilileri 2007 yılından buyana bulunan ve sahibi ortaya çıkmayan 273 nüfus cüzdanını Nüfus Müdürlüğü'ne, 31 adet ehliyet cüzdanını Emniyet Müdürlüğü'ne 1 ay önce teslim ettiklerini belirttiler.
  NEDEN UNUTURUZ?
  Uzmanlar, yirmili yaşlardan sonra beynin sadece varolan beyin hücreleri arasındaki bağlantıları arttırarak geliştiğini ve diğer yandan da yavaş yavaş hücre ölümü başladığını belirtiyor. Biz ne kadar çok farklı alanlarla ilgilenir ve entelektüel seviyemizi geliştirmeye çalışırsak beynimizde kendisini o ölçüde geliştiriyor. Fakat yaşlanmayla birlikte ortaya çıkan hücre ölümü nedeniyle giderek kullanmakta olduğumuz hücre havuzu azalıyor. Bu nedenle bir süre sonra beyin yeni bir şeyler öğrenirken bazı tasarruflar yapar ve aslında çok da kullanılmayan bazı bilgileri siler. Öğrenme artık en eskilerin silinip yenilerin kaydedilmesi şeklini alıyor. Dolayısıyla zamanla ortaya çıkan doğal bir unutma süreci yaşanıyor.
  Öte yandan özellikle 20-50 yaş arasındaki "unutkanlık" şeklindeki yakınmaların çoğunluğu stres, iş veya ders yoğunluğu, özel yaşamlarda oluşan değişimler (evlenme, boşanma, eşlerden birinin yada aileden birinin kaybı gibi) şeklinde yaşam süresince zaman zaman zorlandığımız anlarda ortaya çıkan, daha çok dikkat eksikliği, konsantrasyon güçlüğü, depresyon gibi sebeplere bağlı gelişiyor
   
 2. Cevap: Neden Unuturuz İşte Sebepleri

  Unutkanlığıma sebep Ramazan değil.Bir odadan diğerine gittiğimde ben şimdi buraya neden gelmiştim dediğim çok olur :(
   
 3. Cevap: Neden Unuturuz İşte Sebepleri

  Aynısı bana da oluyor ablacım :(
   
 4. Cevap: Neden Unuturuz İşte Sebepleri

  Amerikalı araştırmacılar, yüksek tansiyonu olan kişilerin hafıza problemlerine daha yatkın olduğunu ortaya çıkardı.
  Nöroloji isimli tıp dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, araştırmacılar yüksek tansiyonu olan kişilerin hafızayla ilgili problemleri olduğunu ve bunun zihinsel değerin düşüklüğü olarak isimlendirilebileceğini açıkladılar. Bu çalışmanın yüksek kan basıncı ve hafıza problemleri arasındaki ilişkinin incelendiği, bugüne kadar yapılan en kapsamlı araştırma olduğu belirtildi.
  Yüksek tansiyonun önlenebildiğini ya da tedavi edilebildğini belirten Alabama Üniversitesi'nden araştırmacılar, bunamanın habercisi olabilen zihinsel değer düşüklüğünü de potansiyel olarak önleyebileceklerini söylediler.
  Felç geçirmeyen 45 yaş ve üzerindeki yaklaşık 20 bin kişi üzerinde çalışan araştırmacılar, bu kişilerin yüzde 7'sinden fazlasının hafıza problemlerine sahip olduğunu ve hemen hemen yarısının yüksek tansiyon ilacı kullandığını kaydettiler. Yüksek tansiyon değerlerinin 14/9 olduğunu belirten araştırmacılar, bu verilerin yüksek tansiyonun zihinsel düşüş için risk faktörü olduğunu, ancak neden-sonuç ilişkisini anlamak için daha fazla araştırmanın gerekli olduğunu da sözlerine eklediler.
  Amerikan Kalp Derneği'ne göre Amerika'da her üç kişiden birinde yüksek tansiyon var. Belirti vermediği için, birçok insanın farkında olmadan yüksek tansiyonla yaşadığı belirtiliyor. Araştırmacılar, kontrol altına alınmayan yüksek tansiyonun felç, kalp krizi, kalp ya da böbrek yetmezliğine yol açabileceğini söylediler.
  Zaman
   
 5. Cevap: Neden Unuturuz İşte Sebepleri

  Herkesin başına gelen bir şey...Ama kitap okuyarak ; beynimizi sürekli çalışır halde tutarak aşılabilecek bir sorun...Söylendiği gibi...