Nedim Saban Kimdir, Resimleri

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 9 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Nedim Saban Kimdir  Nedim Saban Kimdir Biyografisi

  Nedim Saban 1967 yılında İstanbulda doğmuştur. Merhum Türkiye Musevilerin hahambaşı Rafael Saban'ın torunudur. Tiyatroya 1976 yılında çocuk oyunları yazarak başlamıştır. 1979 yılında çocuk hakları üzerine yazdığı bir oyun Unicefin bir yarışmasında dereceye girmiştir. 1982 yılında Beş Kafadarlar Çocuk Tiyatrosu nu kuran Nedim, bu tiyatroda dört yıl boyunca altı oyun sahneye koymuş ve bu oyunlarda rol almıştır. Türkiyede ilk kez çocuk parklarında tiyatro uygulamasını da başlatan "Beş Kafadarlar Tiyatrosu", tiyatroya gidemeyen çocuklara tiyatro götürmeyi ilke edinmiştir.

  1986 yılında Robert Kolej'den mezun olduktan sonra, aldığı bir bursla ABDye giden Nedim, bu ülkede yedi yıl boyunca tiyatro, sinema ve televizyon eğitimi görmüş ve New York Üniversitesini yüksek dereceyle bitirmiştir.

  Bitirme tezi olarak sahneye koyduğu Hizmetçiler ve Hortlaklar adlı oyunla 1000 yönetmen arasından 3 kişiye verilen bir bursa layık görülen ve bir yıl boyunca Amerikanın en önemli tiyatrolarında (Berkshire Theatre Festival, Guthrie ve New York Theatre Workshop) staj yapan Nedim Saban, 1992 yılında Türkiyeye dönmüştür.

  Siyasetten cinselliğe, sosyal sorunlardan eğitime, kültüre, sağlığa değin her konuyu özgürce tartışmaya açan Dr.Stress, ATV, Star ve Kanal 6da yayına girmiştir.

  Nedim Saban Ayrıca Amerikan Tiyatro Tarihinin en uzun süreli oynanan oyunu sıfatıyla Guiness Rekorlar Kitabına geçen Şen Makasın yapımcılığı ve yönetmenliğini yapmıştır. Ünlü komedyen Steve Martinin Şerefe 20.Yüzyıl adlı oyununu sahneye koymuştur.

  Aynı zamanda Bolulu Hasan Usta tatlı zinciriyle anlaşmazlığa düşüp Tatlıcı Tombak adı altında kendi tatlıcı zincirini kurmuştur.

  Nedim Saban Resimleri


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]