Nemli hava elektriği iletir mi?

'Etüt Merkezi' forumunda Wish tarafından 31 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Elektrik İletkenmidir
  nemli havada elektirk iletkenleşir mi


  Hava belirli şartlar altında iletken olur.Mesela kış günlerinde, nemli günlerde, yani elektriği iletebilecek etmenler gözlendiğinde hava iletken olur.sıcak ve kuru günlerde yalıtkandır.Örneğin siz lambayı açıyorsunuz ve elektrik akımı lambadan hava yoluyla iletilerek size kadar gelip sizi çarpıyor . bu niye olmuyor. çünkü azot bunu engelliyor. ama havdaki nem miktarı yüksek olursa işler değişiyor.

  Normal şartlardaki bir iletkenlikten bahsedersek nemli hava elektriği iletmez.

  Ancak maddeleri iletken ve yalıtkan olarak ayırırken aslında net, bilimsel bir tanım yapmıyoruz çünkü tüm maddeler elektriği bir miktar iletir ve voltaj yükseldikçe iletkenlikleri de artar.

  Örneğin polislerin de kullandıkları, kişisel savunma amacıyla şahıslara da satılan elektroşok cihazlarına bakarsanız cihazın verdiği 50.000-100.000 volt civarlarındaki gerilimle, elektriğin cihazın ucunda aralarında yaklaşık 2 santimetre mesafe bulunan iki çubuktan birbirine aktığını görürsünüz. Burada hava çok nemli olmadığı halde iletken görevi görmüştür. Bunun gibi yüksek gerilimlerde hava elektriği iletirç
   
Yükleniyor...