neolitik çağ nedir-(neolitik devrim)

'Ders notları' forumunda Ezlem tarafından 28 Oca 2011 tarihinde açılan konu

 1. Neolitik Çağ Nedir Ve Önemli Özellikleri Nelerdir?
  neolitik yeni taş çağı, neolitik çağa geçiş,
  neolitik cag

  Neolitik Çağ Nedir

  İnsanın yoğun avcılık-toplayıcılıktan üretime, göçebelikten yerleşik yaşama geçtiği, MÖ yaklaşık 10.000 yıl öncesinden başlayan ve "İlk Üretimciliğe Geçiş Evresi" olarak da adlandırılan Neolitik Çağ'ın en önemli özelliği, besin sorunlarının çözümüyle gerçekleştirilen büyük bir "devrim" olmasıdır.

  Neolitik Çağ insanı, bazı bitkileri tarıma almış, birçok hayvanın da evcilleştirilmesini gerçekleştirmiş; avcılığın yerine hayvancılık, toplayıcılığın yerine ise tarım ya da rençberlik geçmiştir. İnsanoğlu ilk kez bu dönemde, doğa ile ilişkisini kendi lehine çevirmeyi başarmıştır.

  Üretimle birlikte gelen yerleşik yaşam, köylerin ve giderek kentlerin kurulmasına yol açmıştır. Arkeologlar tarafından, ilk kez bu çağda ortaya çıkan, besinlerin depolandığı, taşındığı, pişirildiği çanak çömlek yapımı kıstas alınarak, Çanak Çömleksiz ve Çanak Çömlekli diye iki alt döneme ayrılan Neolitik Çağ, Anadolu ve Trakya'da, bugüne kadar bilinen, 257 yerleşme ile temsil edilmektedir.

  Bu yerleşmeler arasında yer alan Çayönü (Diyarbakır), Cafer Höyük (Malatya), Aşıklı Höyük (Aksaray), Kuruçay (Burdur), Çatalhöyük (Konya) ve Hacılar (Burdur) gibi yerleşmeler, gerek küçük buluntuları, gerek mimari kalıntıları, gerekse o dönem insanının sanatsal, dinsel yaratımı açısından bu çağın en ilginç yerleşmelerinden bazılarıdır
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - neolitik çağ nedir
 1. ZeuS
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,842
 2. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,142
 3. YAREN
  Yanıt:
  2
  Gösterim:
  1,371
 4. HazaN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  5,093
 5. ZeuS
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,535