Nesli Tükenen Hayvanlar

'Eğitim Merkezi' forumunda YAREN tarafından 18 May 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dünyanın varoluşundan bugüne kadar birçok canlı türü (hayvan ve bitki) gelip geçti.

  Maalesef insanoğlu elindekinin kıymetini her zaman onu kaybettikten sonra anlıyor. Hayvan ve bitki türleri biz insanların yaşamlarını devam ettirebilmelerinin de bir anahtarı aslında. Dünyanın doğal bir dengesi vardır. Bu doğal denge içinde bazı canlıların yokolması tabiidir. Ancak işin içine insanoğlu faktörü girdiğinde doğal dengeye müdahale etmemek mümkün olmuyor.

  Doğal afetler, yerküre değişimleri ve iklim tabii olarak doğal dengenin bir unsuruyken, insanoğlunun faaliyetleri bu canlı türlerinin birçoğunun neslinin tükenmesinde etkin rol oynamıştır ve hala da buna devam etmektedir. Şehirleşme ve sanayileşme gibi faaliyetler diğer canlıların doğal yaşam alanlarının tahribine yol açmıştır. Ayrıca doğrudan avlanma sonucunda da bir çok canlı türünün nesli sona ermiştir.

  Dünya üzerinde beşyüzden fazla türün nesli tamamen tükenmiştir.
  İşte nesli tükenen hayvanların en önemlileri hakkında açıklamalar ve resimler.

  Nesli Tükenen Hayvanlar

  Dinazor
  [​IMG]
  • Dinazorlar : Dinozorlar 160 milyon yıl civarında kara hayatına egemen olmuş hayvanlardır. Yeryüzünde bulunan yaklaşık 1000 dinazor türünün 65 milyon yıl önce çoğu türün nesli tükenmiştir. Dinazorların nasıl yokolduğuna dair birçok iddia gündeme gelmiştir. Bunlardan en kabul göreni Nobel ödüllü fizikçi Luis Alvarez ve oğlu jeolog Walter Alvarezin ileri sürdükleri “dinozorların sonunun 65 milyon yıl önce yaklaşık 10km çapında bir göktaşının Dünya'ya çarpmasıyla nesillerinin tamamen sona erdiği fikridir.


  Mamut
  [​IMG]

  • Mamut : 4,5 m boy ve 8 ton ağırlığa kadar varan bu cinsin son üyeleri M.Ö. 1700 yılında yaşamıştır. Bulunan en eski mamut kalıntıları 4 milyon yaşındadır. Mamutların neslinin tükenmesinin nedeni de tam olarak bilinmemekle birlikte, aşırı avlanma ya da buzul çağı sonundaki iklimsel değişimlerin buna neden olabileceği ileri sürülmektedir.


  Moa
  [​IMG]

  • Moa : Maolar Yeni Zelandada yaşamış olan dünyanın en büyük kuş türü olarak kabul edilirler. Nesilleri insanlar tarafından yok edilmiştir.


  Tazmanya Kaplanı
  [​IMG]

  • Tazmanya Kaplanı veya Tazmanya kurdu : Avustralyaya özgü büyük bir etçil keselidir. 1930'lara kadar yaşadı. Tazmanya hükümeti ve çiftçilerin desteğiyle sürdürülen avlarla soyu tüketildi.


  Hazar Kaplanı
  [​IMG]
  • Hazar Kaplanı veya Pers Kaplanı (Panthera tigris virgata) : Hazar kaplanları yalnız yaşayan hayvanlardır. En batıda Türkiye olmak üzere Hazar denizi etrafında, Kafkasyada İran, Türkmenistan, Afganistanın kuzey kesimlerinde ve Moğalistan bölgelerinde yaşamaktaydı. En son 1970 yılında Rusya'daki türün son üyesinin ölümüyle yok oldu.


  Anadolu Panteri
  [​IMG]
  • Anadolu Panteri (Pantherea Pardus Tulliana) : Anadolu parsı, Orta Doğu ve Batı Asya'da yaygın olan İran leoparının (Panthera pardus saxicolor) Anadolu'da yaklaşık 30 yıl öncesine kadar yaşamış olan bir ırkıdır. Anadolu parsı Ege ve Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde, daha çok ormanlık ve dağlık alanlarda yaşamıştır. Yaklaşık ömürleri 20 yıldır. Doğal yaşam alanları ve av kaynaklarının azalması parsları insanların yaşadığı yerlere yönlendirmiş ve bu da genellikle vurularak ya da zehirlenerek öldürülmelerine yol açmıştır. Anadolu'da varlığı 1974 yılından bu yana güvenilir şekilde kanıtlanamamıştır. Bundan dolayı en son 1974'de Beypazarı'nda vurulduğu kabul edilmektedir.

  • Anadolu Aslanı : En son 1890 yılında vurulmuştur.

  • Anadolu Kaplanı : Son Kaplan 1970 yılında öldürülmüştür.

  Mersin Balığı
  [​IMG]
  • Mersin Balığı (Acipenseriformes) : Bütün türleri nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya bulunmaktadır, ve çoğunun hatta (en azından) yöresel olarak nesli çoktan tükenmiştir.

  Çizgili Sırtlan
  [​IMG]
  • Çizgili Sırtlanlar : Çizgili sırtlan Afrika kıtasının kuzey yarısında, Asya'nın batısında (Anadolu dahil), Arap Yarımadasında ve Hindistan'da bulunuyordu. Artık nesillerinin tükendiği kabul edilmektedir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Ara 2012
 2. Cevap: Nesli Tükenen Hayvanlar

  Yazık olmuş hayvanlara :mad:
   
 3. Cevap: Nesli Tükenen Hayvanlar

  moa çok tatlı bir hayvanmış ya.. hepsi öyle ama o ayrı bi sevimliymiş : ) o hayvanları görüceğimiz yok gidip ben de maketlerinden alıcam. bi de boyamayı düşünüyorum onları cici cici. anca maketleriyle yetinmeye çalışıcam.. :f40:
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Ağu 2010
 4. Cevap: Nesli Tükenen Hayvanlar

  :( gerçekten çok üzücü acaba sırada ne var merak ediyorum insanların neslini tüketmek için uğraştığı:f196:
   
 5. Cevap: Nesli Tükenen Hayvanlar

  moa ne kadar büyük bir hayvanmış ay keşke nesli tükenmeseymişte bir kez yakından görebilseymişiz.
   
Yükleniyor...