nevruz bayramı neden kutlanır

'Ders notları' forumunda HazaN tarafından 13 Oca 2011 tarihinde açılan konu

 1. Neden nevruz kutlanır, Nevruz neden kutlanır, Nevruz Bayramının kutlanması,

  Dünyanın en eski bayramı Nevruz, birçok toplulukta farklı inanış ve isimlerle kutlanıyor.
  [​IMG]
  Göktürkler'in Ergenekon'dan çıkışı ve 12 hayvanlı Türk takviminde yeni yılın başlangıcı olarak kabul edilen Nevruz, 5 bin yıldır kutlanıyor.

  Farsça 'yeni gün' anlamına gelen Nevruz, 'Noruz', 'Navrız', 'Ergenekon', 'Bozkurt', 'Çağan', 'Mart Dokuzu', 'Sultan Nevruz', 'Mart Bozumu' gibi adlarla da anılıyor.

  Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Afganistan ve Tacikistan ise resmi tatil ilan ettikleri Nevruz'u, 'milli bayram' olarak her yıl kutluyor.

  Bu günde, kederli olmak en büyük ayıp ve suç sayılıyor. Kutlama törenlerinde bölgelere göre çok farklı oyunlar oynanırken, bu güne özel bazı yemekler pişiriliyor ve eğlenceler düzenleniyor.

  Topluca yenilen Nevruz yemeğinin ardından yeni yıl kutlanıyor ve gençler, yakılan Nevruz ateşinin üzerinden atlıyor.

  Ebulgazi Bahadır Han'ın eseri 'Secere-i Türk'te, Ergenekon menkıbesinde 400 yıl dört tarafı yüksek dağlarla çevrili bir vadide kalan Türk'ün, baharın başladığı gün çıkarak, ata yurduna döndüğü ve hürriyetini, istiklalini kazandığı belirtiliyor.

  Bu nedenle 21 mart, kurtuluş günü olarak kutlanıyor.

  Özellikle Orta Asya Türkleri, Nevruz Bayramı'nda yapılan toplantılarda Ergenekon Destanı'nı okuyarak, yeni nesillere de günün önemini anlatıyor.

  Diğer bir inanışa göre de 12 hayvanlı Türk takviminin başlangıcı olarak kabul edilen 21 martta, doğanın yeniden canlanması, bolluk ve bereketin habercisi baharın gelişi kutlanıyor.

  Bu günlerde ortaya çıkan kardelen çiçeğine ise 'Nevruz çiçeği' deniliyor.
   
Yükleniyor...