Nevvare Kadın Efendi kimdir,Hayatı

'Tarih Bölümü' forumunda Ezlem tarafından 13 Şub 2011 tarihinde açılan konu

 1. Nevvare Kadın Efendi kimin eşidir,Nevvare Kadın Efendi biyoğrafisi,Nevvare Kadın Efendi yaşamı,Sultan VI. Mehmet Vahdettin'nin eşi

  Ayşe Leyla Nevvare Kadın Efendi

  Ayşe Leyla Nevvare Kadın Efendi ya da Ayşe Sönmezler (d. İzmit 1901, ö. İzmit 22 Nisan 1992) Sultan VI. Mehmet Vahdettin'nin dördüncü eşi. Üçüncü kadın efendi ünvanını taşıyordu.

  Nevvare Hanım 4 Mayıs 1901 senesinde İzmit'in Hikmetiye Köyün de bir Abhaza Beyi olan Çıhcı Mustafa Bey'in ve Hafize Hanım'ın kızı olarak dünyaya geldi. Küçük yaştan itibaren Dolmabahçe Sarayında yaşayıp eğitim gördü. Sultan Vahdettin'in üçüncü eşi Meveddet kadın efendinin amcasının kızıdır. Meveddet kadın efendi sultan Vahdettin ile evlendikten sonra Nevvare'yi Çengelköy sarayında yanına nedime olarak aldı. Sultan Vahdettin ona aşık olunca amca kızı ile arası bozulmasın diye evlenmemesini istedi ama sultan Vahdettin'i ikna edemedi.

  Sultan Vahdettin'le 20 Temmuz 1918 senesinde evlendi. Nikahı ve düğünü Dolmabahçe sarayında oldu. Sultan Vahdettin'den çocuğu olmadı. 4. Kadın efendi Nevzad hanım ile arası iyi değildi. Kardeşi Şükrü bey sultan Vahdettin'in yaveri olup saray da Ser Duhani idi. 1924 senesinde sürgüne gitmemek için kendi rızasıyla boşandı. Bu sırada sultan Vahdettin San Remo'da idi. İkinci evliliğini İstanbul'da sultan Vahdettin öldükten sonra Mevlud Sönmezler adında bir tüccarla yaptı. Bu sırada adını arkadaşı ve Emine Nazikeda baş kadın efendinin nedimesi Leyla Açba'dan esinlenerek Leyla olarak değiştirdi. Eşinin Feneryolundaki köşkünde oturdu oradan da Şişli'ye taşındı. Eşi Mevlud Sönmezler 1895'de doğmuş ve 1974 yılında ölmüştür. Hiç çocuğu olmadı. Yaşlandıktan sonra köyüne geri döndü ve 22 Nisan 1992'de Hikmetiye'de vefat etti. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık adı ise Ayşe Sönmezler dir.
   
Yükleniyor...