Newtonun Astronomiye Katkıları

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 11 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Newtonun Astronomiye Katkısı
  Newtonun Astronomiye Katkıları Nelerdir

  Newton evrensel kütle çekimini ve hareketin üç kanununu ortaya koymuş ve sonraki üç yüzyıl boyunca bu bakış açısı bilim dünyasına egemen olmuştur. Newton dünyadaki nesnelerin hareketleri ile gökyüzündeki nesnelerin aynı doğal yasalar ile yönetildiklerini kendi kütle çekim kanunu ile Keplerin gezegen hareketleri kanunu arasındaki tutarlılıklar ile göstermiştir. Newton ilk yansıtmalı teleskobu geliştirmiş, beyaz ışığın bir prizmaya tutulduğunda farklı renklerden bir tayf yaratması gözlemi sonucu bir renk kuramı oluşturmuştur.

  Newton bilim adamları tarafından tarihin en etkili insanlarından biri kabul edilmektedir.

  Newton'un yerçekimi kuvveti teorisi daha sonra gezegenlerin niçin değişen hızlarda eliptik yörüngelerde hareket ettiğini açıklayabildiği zaman güneş merkezli sistem argümanı buna uygun olarak takviye edilmiş oldu: Kopernik-Kepler teorisi bilimin bir başka merkezi teorisinin güçlü desteğini kazanmış oldu.

  Sir Isaac ve onun teleskopu, içide yaşadığımız evreni anlamamızı geliştirerek ve bütün evreni yöneten yasaların olduğunu farketmemizi sağlayarak Copernicus ve Galieo'nun başlattığını devam ettirdi. Ve bu yasa, düşen elmalar ve yıldızlar etrafında dönen gezegenler için geçerlidir.

  Newton'un inşa ettiği teleskop bugün hala mevcut ve Londra Kraliyet Akademisi'nin özeni altında. Londra'da sergileniyor ve bazen sergi için dünyayı geziyor.
   
Yükleniyor...