Niagara şelalesi hakkında bilgi

'Resimli Konular' forumunda YAREN tarafından 31 Mar 2010 tarihinde açılan konu

 1. Niagara şelalesi hakkında bilgi

  Niagara şelalesi hangi ülkede?  Niagara Şelaleri Kuzey Amerikanın doğusunda, ABD ile Kanada sınırı arasında, Niagara Nehrinin üzerinde bulunur. 3 büyük şelaleden oluşur. Horseshoe (Atnalı Şelalesi) bunların en büyükleridir.
  American Falls ve Bridal Veils Fall diğer iki küçük şelalelerdir.

  Niagara Şelalesinden yarım dakikada 168.000 m³ su akar. Kuzey Amerikanin en büyük şelalesi olan Niagara, 10.000 yıl önce Kuzey Kutbundan gelen buz kütlelerinin yol açtığı çöküntülerdir. Şelalenin çevresi Niagara Şelaleleri Parkıdır ve kardeş şehirler olan Niagara Falls-Ontario ve Niagara Falls-New York tarafından doğal koruma altındadır. Niagara isminin yerli dilindeki “Onguiaahra (düz) kelimesinden geldiği sanılmaktadır.

  Nehir çevresindeki Nikola Tesla tarafından yapılan birkaç hidroelektrik santrali hem ABD hem Kanada için elektrik üretmektedir. Şelale çevresinde yapilabilecek aktiviteler, Niagara Parkından büyük şelaleyi ve havaya uçan suların oluşturduğu gökkuşağını izlemek, şelalenin altına kadar ilerleyen bot gezilerine katılmak, ortası sınır kabul edilen Rainbow köprüsünden diğer ülkeye geçmek veya gümrüksüz mağazalardan alışveriş yapmaktır. Niagara Şelalesi 1932 yılında tamamen donarak buz olmuştur.

  Niagara şelalesi dünyada tek ters akan şelaledir. Şelalenin suyu taşlara çarparak geri gelir.

  Bu da dünyada eşi benzeri görülmemiş bir durumdur. Şelalenin Kanada tarafı Amerika tarafına nazaran daha gelişmiştir. Şelale bot turlarıyla ünlüdür.
   
 2. Cevap: Niagara şelalesi

  Şarıl şarıl sular ne güzel görüntüler :(
   
Yükleniyor...