Niagara şelalesi nerede hangi ülkededir

'Etüt Merkezi' forumunda Ezlem tarafından 30 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. niagara şelalesi nerede hangi ülkededir

  Niagara Şelaleri Kuzey Amerika'nın doğusunda, ABD ile Kanada sınırı arasında, Niagara Nehri'nin üzerinde bulunur. 3 büyük şelaleden oluşur. Horseshoe (Atnalı Şelalesi) bunların en büyükleridir. American Falls ve Bridal Veils Fall diğer iki küçük şelalelerdir.

  Amerika Birleşik Devletleri ile Kanada arasındaki Niagara Nehri üzerinde dünyaca ünlü bir şelale. Niagara Şelalesi Kanada’nın Ontario eyaletiyle ABD’nin New York eyaleti arasındadır. Şelale, 1950 yılında yapılan bir antlaşma ile ABD ve Kanada arasında paylaşılmıştır. Şelâlenin suları iki kısım hâlinde düşer. Kanada topraklarına komşu olan asıl meşhur olanıdır. Şeklinden dolayı “At nalı” diye anılan bu şelalenin suları 48 metre yükseklikten dökülür ve genişliği 900 metredir. ABD’de kalan diğer şelâlenin adı Amerikan Şelâlesi olup, 60 metre yükseklikten dökülür ve genişliği 300 metredir.

  Dünyânın en güzel tabiî manzaralarından olan bu şelâlenin önemini göz önünde tutan Kanada’nın Ontario ve ABD’nin New York eyâletleri, şelâle çevresindeki toprakları umûmî park hâline getirmişlerdir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 17 Tem 2014
Yükleniyor...