Nicolas Steno kimdir

'Biyografi' forumunda ZeuS tarafından 10 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Nicolas Steno hakkında bilgi


  Nicolas Steno hayatı
  Anatomi ve jeoloji dalında öncü bilim adamı Danimarkalı Nicolas Steno 11 Ocak 1638 yılında doğmuştur.Ölümü ise 25 Kasım 1686 tarihidir. Nicolas Steno jeoloji ve stratigrafinin babası olarak kabul edilir. Nicolas Steno 1659 yılında sadece bir kitapta yazdığı için bilgileri kabul etmemeye bunun yerine kendi kendine araştırıp açıklığa kavuşturmaya karar verir.Nicolas Steno bilinmeyen bir hastalık yüzünden çocukluğunda yalnız olarak büyüdü.1654-1655 yılları arasında, onunla aynı okulu ziyaret eden 240 öğrenci, bu dönemde salgın gösteren büyük vebahastalığı yüzünden öldü.
  Nicolas Steno, üniversite eğitimini tamamladıktan sonra, bir Avrupa yolculuğuna çıkar. Bu yolculukta Steno, Hollanda, Fransa, İtalya ve Almanya'da önde gelen hekim ve bilim adamları ile temaslarda bulundu. Steno'nun bunlardan etkilenmesi, önemli bilimsel keşifler yapmak için onun kendi gözlem gücünü kullanmasına yol açtı. Bilimsel soruların genellikle yerleşmiş ve katı otoritelerce cevaplanmaya çalıştığı bir dönemde Steno, yaptığı gözlemler her ne kadar geleneksel doktrinlerden farklı olsa bile, kendi gözlerine güvenecek kadar cesurdu.

  Nicolas Steno, koyun, köpek ve tavşan kafalarında, daha önce de tanımlanmış olan "duktus stenonianus" (parotis tükürük bezi kanalı) isimli bir yapıyı keşfetti. Bu keşfin kime mal edileceğine dair Blasius ile bir anlaşmızlık olsa da Steno'nun ismi bu yapıyla ilişkilidir.
  Ayrıca Steno, kalp üzerine eğitim almıştı ve kalbin sıradan bir kas olduğunu belirlemişti.

  Steno daha sonra Fransa'ya Saumur kentine gitti ve burada Melchisédech Thévenot ve Ole Borch ile bir araya geldi. Steno, buradan da Montpellier'e geçerek onun çalışmalarını ünlü bir İngiliz bilim topluluğu olan Royal Society'e tanıtan Martin Lister ve William Croone ile buluştu.. Steno,daha sonrada Roma'ya gitti ve burada dönemin papası olan Alexander VII ve İtalyan bir hekim olan Marcello Malpighi ile buluştu. Bir hastanede anotomi uzmanı olarak görev alan Steno burada kas sistemi ve kas kasılmasının doğası üzerine çalışmalara odaklandı. Ayrıca Floransa Deney Akademisi'nin (Accademia del Cimento) bir üyesi oldu. Vincenzio Viviani gibi Steno da kasların kasılırken şekil değiştirdiğini ama hacimlerinin sabit kaldığını göstermek için geometriden yararlandı...

  [​IMG]

  Nicolas Steno 1669 yılında "Dissertationis prodromus" isimli kitabında stratigrafi biliminde bugün de itibar edilen beş ilkeden üçünü belirlemiştir.
  1. Üst üste bulunma prensibi/süperpozisyon prensibi (principle of superposition)
  2. Orijinal yataylık prensibi (principle of original horizantality)
  3. Yanal devamlılık prensibi (principle of lateral continuity)
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Ara 2012
Yükleniyor...
Benzer Konular - Nicolas Steno kimdir
 1. Dark
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,362
 2. ZeuS
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  792
 3. Dark
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  981
 4. Masal
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  912
 5. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  767