Niğde Ünİversİtesİ

'Etüt Merkezi' forumunda DiScOvErEr tarafından 24 Kas 2009 tarihinde açılan konu

 1. KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1992
  Rektör: Prof. Dr. Ramazan Taşdurmaz
  Tel: 0 388 232 10 00
  Faks: 0 388 232 24 23
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 6
  YO: 4
  MYO: 8
  Öğrenci sayısı: 16.000

  Rektör Prof. Dr. Ramazan Taşdurmaz: "Gerek akademik personel gerekse idari personel açısından genel değerlendirmede personel- öğrenci yönünden üniversitemizin Türkiye genelindeki üniversite standartlarına göre açığı bulunmamaktadır."
  1992 yılında kurulan Niğde Üniversitesi, az fakülteli fakat meslek yüksekokulu ağıırlıklı üniversite modelini seçen üniversitelerimizden birisi. Gelişme süreci içinde yüzde 25 fakülte ve yüzde 75 meslek yüksekokulu bir üniversite olması hedefleniyor. Rektör Prof. Dr. Ramazan Taşdurmaz, üniversitenin en büyük hedefinin kalifiye ara eleman yetiştirmek olduğunu belirterek, "Bu amaçla hem çevredeki sanayi kuruluşlarıyla işbirliği yapılmakta, hemde üniversite vakfımızın desteği ile kurulan modern fabrikalarımızda eğitim ve uygulama yapılmaktadır." diyor.
  Niğde Üniversitesi de kent dışında kampüsleşme yerine, kentle iç içe bulunan kent üniversitesi modelini benimsiyor. Niğde Üniversitesi 2'li öğretime en fazla ağırlık veren üniversitelerden birisi.
  Niğde Üniversitesinin yurdu bulunmuyor. Kredi yurtlar kurumuna ait 1000 kapasiteli kız öğrenci yurdu ile, 1000 kapasiteli kız öğrenci yurdu bulunuyor. Aksaray'da bulunan fakülte ve yüksekokullarda öğrenim gören öğrenciler içinde yüksek öğrenim kredi ve yurtlar kurumuna ait 300 kapasiteli erkek öğrenci yurdu, 200 kapasiteli kız öğrenci yurdu bulunuyor.
   
Yükleniyor...