Nisan 1 Şakasını İlk Kim Buldu

'Ders notları' forumunda Merve tarafından 23 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. 1 Nisan Şakasını Kim Buldu

  Fransada 1564 senesinde takvimde yapılan reform ile sene başı 1 Nisandan 1 Ocaka alınmıştır. 1 Nisanı sene başı olarak kabul etmeye devam edenlerle alay etmek maksadıyla yapılan şakalar, bir müddet sonra gelenek halini almıştır. 1 Nisanı sene başı kabul edenlere, Nisan balığı ismi verilmiştir. Fransadan çıkan bu gelenek 18. asırda İngiltere ve İskoçyaya yayılmış, oradan Amerikaya taşınmıştır.
  Amerikalılar bu günü 28 Aralıkta kutlarlar.

  1 Nisanda yani şaka gününde insanların birbirine şaka yapması gelenek haline gelmiştir. Nisan 1 şakası hakkında farklı kültür , inanç ve dillerde efsaneler bulunmaktadır.

  Fransa (Poisson davril – Nisan Balığı) : 1564 yılında Fransa kralı IX. Charles yılbaşını 1 Nisandan 1 Ocaka aldırır. Bu arada 1 Nisanı sene başı olarak kabul etmeye devam edenlerle alay etmek amacı ile yapılan şakalar, bir süre sonra gelenek haline gelir. 1 Nisanı yılbaşı kabul edenlere ise “Nisan Balığı adı verilir

  İngiltere – April Fools Day – Nisan Kaçıklar Günü olarak kutlanır

  İskoçya – Gowk veya Cuckoo günüdür.

  Nisan 1 veya Nisan Balığı, Hollanda, Belçika, Kanada, ABD, İsviçre, Japonya dahil dünyanın pek çok yerinde tanınmaktadır. Nisan 1 ile ilgili başka bir efsane de Pagan kültüründe 1 Nisanda kutlanan Fous bayramıdır. Antik Romada Hilarya adıyla benzer bir bayram da kutlanmaktadır. Hindistanda ise bu bayram 31 Martta Holi adıyla kutlanmaktadır.

  alıntı
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Oca 2013
Yükleniyor...