Nokia N79 özellikler

'Teknoloji Haberleri' forumunda aykuta tarafından 23 Nis 2009 tarihinde açılan konu

 1. Ürüne Genel Bakış


  Artılar: Gelişmiş müzik, internet, fotoğraf, video, oyun ve navigasyon performansı, HSDPA ve WLAN

  Eksiler: Navi tekerleği hala kullanışlı değil, tuş takımı her kullanıcıya hitap etmiyor

  Sonuç: Birkaç küçük ergonomi problemi dışında sunduğu özelliklerle telefonun ötesinde gelişmiş bir mobil bilgisayar.

  Nokia N serisi dahilinde üretilen gelişmiş mobil iletişim ve eğlence cihazlarından biri olan N79, güçlü özellikleriyle ayrıntılı incelemede

  Serinin yeni bar tipi modellerinden olan N79, görünüm itibarıyla N78 ve N82'ye benzer bir tasarım sunuyor. Ön yüzü beyaz olan cihaz iki farklı renk seçeneğiyle satışa sunuluyor. Daha doğrusu renk grubuyla. Nokia N79'un arka kapağı farklı renkte kapaklarla değiştirilebiliyor. Kutu içerisinde üç farklı renkte kapak sunulmuş. Birinci seçenekte koyu ve açık yeşil ile kahverengi arka kapak sunulurken, diğerinde beyaz, açık mavi ve kırmızı renkte kapaklar sunuluyor. Bu ve benzeri özellikleriyle genç kesime hitap ettiğini söyleyebileceğimiz N79 dış malzeme kalitesi ve görünüm açısından gayet şık.

  Kullanışlılık ve Ergonomi
  Cihazın ekranının altında bulunan kontrol tuşları oldukça küçük birer çizgi halinde tasarlanmış. Bu çıkık tuşların arasında ise menü tuşuyla silme tuşu bulunuyor. N79'un tuşları olması gerekenden daha sert. Ayrıca sol / sağ seçim tuşlarıyla çağrı cevaplama / sonlandırma tuşlarının kullanımı rahat değil. Yön tuşları olarak kullanılan orta kontrol önceki bazı modellerde olduğu gibi dokunmatik olarak tasarlanmış. Navi Tekerleği olarak adlandırılan bu özellik sayesinde seçenekler arasında parmağınızı buraya değecek şekilde dairesel hareketle çevirerek gezebiliyorsunuz.

  Cihazın yüksek kaliteli ekranı, yeni S60 arayüzüyle birlikte hoş ve pratik bir kullanım sunuyor. Symbian işletim sistemi üzerinde S60 3.2 arayüzüyle çalışan N79, ekran geçişlerinde animasyonlar sunuyor. Bu animasyonlar bazı kullanıcılarda ilk başta sistemin yavaş çalıştığı izlenimi doğuruyor fakat cihaz gayet hızlı çalışıyor. Birçok farklı renkte arayüz temasıyla süslenen N79'un değiştirilebilir olan kapakları arkasında dört pine değen elektronik bir bölüm göreceksiniz. Bu bölüm sayesinde cihazın arka kapağını değiştirdiğinizde tema rengi otomatik olarak kapağın rengine değişiyor. Bu özelliği ayarlar altında bulunan Kişiselleştirme başlığı altından değiştirebiliyorsunuz. Mevcut seçenekler arasında değiştirme otomatik değiştir ve "her zaman sor" bulunuyor.

  Nokia N79'un üst yüzünde standart kulaklık bağlantısı (kullanım açısından en pratik yerde), güç düğmesi ve tuş kilidi konumlandırılmış. Bazı diğer modellerde de kullanılan manuel tuş kilidi kullanım açısından oldukça avantajlı. Cihazı kolayca açıp kapayabiliyorsunuz. Sol yanda hafıza kartı yuvasıyla USB bağlantısının bir araya toplandığınız görüyoruz. Şarj bağlantısı da sol yanda bulunuyor. Oldukça kaliteli ses veren stereo hoparlörler, yatay kullanım düşünülerek sağ yanda toplanmış. Bu yüzde ayrıca ses kontrol tuşlarını ve kamera çekim tuşunu görebilirsiniz.

  Bağlantılar
  Nokia N79, bağlantı seçeneklerine bakıldığında gelişmiş bir mobil iletişim cihazı olduğunu ispatlıyor. EDGE desteğinin yanı sıra W-CDMA ve HSDPA desteği de sunan cihazla hızlı veri transferi yapmak mümkün. Yine kablosuz bağlantı seçeneği olarak Bluetooth'un yanı sıra WLAN bağlantısı da eklenmiş. Böylece cihazın internet bağlantısı gerektiren tüm fonksiyonlarını kablosuz ağ üzerinden ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz. Kutu içerisinden çıkmasa da N79, haricen satın alacağınız bir kablo ile ekrandaki görüntüyü TV'ye aktarabiliyor. Standart kulaklık bağlantısına sahip olması da cihazı istediğiniz kulaklıkla kullanma imkanı tanıyor.

  Kamera, video, internet
  Sahip olduğu 5 megapiksel çözünürlük sunan kamerasıyla yüksek kalitede fotoğraf ve video çekimi yapabilen N79'un arayüzü N serisinde standartlaşan türden. Hareket algılayıcı sayesinde otomatik olarak yatay moda geçen ekranda kullanılan kamera uygulaması, netleme hızı ve genel performans açısından günlük fotoğraf ihtiyacını büyük oranda karşılayabilecek seviyede. Arka yüzdeki kamera küçük bir kapakla koruma altına alınmış. Böylece kamera uygulamasını kapağı açıp kapatarak kontrol edebiliyorsunuz. N79'da sunulan yeniliklerden biri kamera uygulamasında sağ yanda gösterilen ayar simgelerini kişiselleştirebiliyor olmanız. Bu gerçekten her kullanıcının ihtiyaç duyacağı bir özellik. Sıkça kullandığınız ayarları bir araya toplayarak Seçenekler menüsüne girmeden fotoğraf çekmeye devam edebiliyorsunuz. Kameranın video performansı da fotoğraf performansı kadar başarılı. 640 x 480 piksel çözünürlüğünde 30 kare/sn değeriyle video kaydı yapabiliyorsunuz.
  Ana menüden ulaşabileceğiniz video merkezi uygulamasıyla internetten haber ve eğlenceli videolar indirebiliyorsunuz. Video oynatma performansı gayet başarılı. Üstelik tüm bu özellikleri cihazla birlikte verilen 4 GB kapasiteli microSD kart sayesinde gönül rahatlığıyla kullanabiliyorsunuz.

  Müzik, GPS

  Cihazın sahip olduğu müzik çalar uygulaması da S60'ın standartlarından. Yüksek ses veren N79, 10 adet şarkıyla yüklü halde geliyor. Genel kullanım açısından oldukça pratik bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz. Sunulan seçenekler arasında ekolayzır, stereo genişletme, ses yoğunluğu ve denge bulunuyor. Denge sayesinde sağ ve sol kulaklığın seslerini kontrol edebiliyorsunuz. Görsel öğeler her ne kadar Spektrum dışında akıcı şekilde görüntülenemese de eğlenceli. Cihazın müzik yetenekleri şüphesiz MP3 çalabilmeyle sınırlı değil. RDS destekli FM radyo, Wi-fi üzerinden yüksek kaliteli müzik dinleyebileceğiniz internet radyosu müzik dinleme anlamında oldukça zengin seçenekler.
  Nokia N79 ayrıca FM radyo vericisine sahip. Böylece sizin belirleyeceğiniz bir frekanstan cihazdaki müziği ya da video sesini kısa mesafede yayınlayabiliyorsunuz. Bu da müziği sevdiklerinizle paylaşmak ve/veya araç teybinde dinlemek için harika bir yöntem.

  Dahili A-GPS desteği sunan N79 Nokia Haritalar uygulamasıyla birlikte neredeyse kusursuz bir navigasyon hizmeti sunuyor. 3 ay bedava olarak kullanılabilen sesli navigasyon sistemi, lisans alınmadığı taktirde sonrasında harita ve yer belirleme ve nokta arama işlemleri için kullanılmaya devam edilebilir. Yenilenen Nokia Haritalar uygulaması içerisinden haritayı artık uydu fotoğrafı halinde (ve karma, uydu fotoğrafı üzerinde yollar ve etiketler) olarak görüntüleyebiliyorsunuz. Şüphesiz GPRS üzerinden uydu fotoğrafı çeken harita yüksek veri transferi yapıyor.

  Sonuç
  Sunduğu gelişmiş özelliklerle oldukça güçlü bir mobil iletişim ve eğlence cihazı olan N79 hakkında söylenebilecek çok fazla eksiklik bulunmuyor. Ekranın otomatik döndürülmesini sağlayan özellik bazı durumlarda istem dışı ekran dönüşlerine sebep olabiliyor. Fakat bu özelliği ayarlar altından kapatabiliyorsunuz. Yine tuş takımının sert ve küçük tuşlardan oluşması nadiren kullanıcılara avantajlı gelse de, kullanım açısından ergonomik olmadığı görüşündeyiz. Yine GPS performansı da diğer yeni Nokia modellerine göre sanki biraz daha kötü. Bağlantı sürelerinin uzaması bizi şaşırttı. Tabi bu konuda kesin konuşabilmek için detaylı bir karşılaştırma yapmak gerekiyor.

  [​IMG]

  Yenilenen S60 arayüzü animasyonlarla hem daha eğlenceli bir hale kavuşmuş, hem de kullanışlılığı artırılmış.

  [​IMG]

  Zengin özellikler sunan Nokia N79, mobil iletişim cihazlarında sunulan özelliklerin neredeyse tamamına sahip.

  [​IMG]

  Gelişmiş internet tarayıcı ve başarılı fotoğraf / video yönetimi de cihazın diğer artılarından.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 21 May 2013
 2. Cevap: Nokia N79

  benim telefonum daha güzel :f20:
   
Yükleniyor...