nükleer enerji nerelerde kullanılır

'Ders notları' forumunda EyLüL tarafından 8 Ara 2012 tarihinde açılan konu


 1. nükleer enerji nerelerde kullanılır

  Nükleer enerji, atomun çekirdeğinden elde edilen bir enerji türüdür. Kütlenin enerjiye dönüşümünü ifade eden, Albert Einstein'a ait olan E=mc² formülü ile ilişkilidir.

  Bununla beraber, kütle-enerji denklemi, tepkimenin nasıl oluştuğunu açıklamaz, bunu daha doğru olarak nükleer kuvvetler yapar. Nükleer enerjiyi zorlanmış olarak ortaya çıkarmak ve diğer enerji tiplerine dönüştürmek için nükleer reaktörler kullanılır.

  Nükleer Enerjiden Hangi Alanda yararlanılır, Nükleer Enerji Hangi Alanlarda Kullanılır

  Atom çekirdeklerinin fisyonu yada kaynaşması sırasında açığa çıkan enerjiye nükleer enerji denir. Uranyum ya da plütonyum gibi bazı atomların çekirdekleri nötron bombardımanına tutulduklarında patlamakta ve bu çekirdeklerden çok daha küçük kütleli sayılamayacak kadar çok tanecik vererek parçalanmaktadır.

  Patlama öncesi ve sonrasındaki taneciklerin kütleleri arasındaki fark atom çekirdeklerinin parçalanması sırasında yiten yeni enerjiye dönüşen madde miktarıdır.

  Bu olaya fisyon (zincirleme tepkime) denir. Eğer bu olay çok sayıda çekirdekte aynı anda doğarsa bir bomba elde edilir. Bu enerjiyi kullanılabilir duruma getirmek için nükleer reaktörlerde tepkime yavaşlatılır. Böylece elde edilen büyük enerjiyle bir sıvı ısıtılarak elektrik enerjisi üretiminde kullanılır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Şub 2017
Yükleniyor...