Nur Serter Kimdir

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 22 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Nur Serter Biyografi
  Nur Serter Kimdir Hayatı

  Prof. Nur Serter 27 Mayıs 1960′daki askeri darbeye katılan subaylardan kurmay albay Emin Aytekinin kızı. Nur Serter 27 Mayısta İstanbul Örfi İdare Kurmay Başkanı olan Emin Aytekin, darbeci Talat Aydemirle ilişkisi olduğu gerekçesiyle 1962′de ordudan çıkarılan subaylar arasında yer alıyor. Nur Serter Ayrıca ikili arasında akrabalık bağı da mevcut.

  Nur Serter Üsküdar Amerikan Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ni bitirdi. Doktorasını aynı fakültede tamamladı. London School of Economics'de doçentlik tezi çalışmaları yaptı. Nur Serter İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi Anabilim Dalı'nda Öğretim Üyesi olarak ders verdi. Nur Serter 1982'de doçent, 1988'de profesör unvanını aldı. İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcılığı ve Çalışma Ekonomisi Anabilim Dalı Başkanlığı yaptı. Farklı alanlarda 6 kitabı yayınlandı. Çağdaş Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği ve Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü.Nur Serter İstanbul milletvekili ile Parlamentolararası Birlik (PAB) Türk Grubu Üyesidir. Evli ve bir çocuk annesidir.

  Nur Serter, 1970′lerde İktisattaki ülkücü akademisyen grubunda yer aldı. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürkün 27 Mayıs 1976′da Türkiye için en büyük tehlikenin Pantürkizm ve Panislamizm olduğunu vurguladığı demecine karşı yayınlanan bildiride Nur Serterin de imzası var. MHP yanlısı Devlet gazetesinde yayınlanan bildiriye Tunca Toskay, Turan Yazgan, Celal Erçıkan ve Enis Öksüzün yanı sıra Prof. İhsan Süreyya Sırma ve Prof. Esat Coşan da imza attı. Geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybetmiş Coşanın Türkiyede yaygın bir cemaatin lideri olduğu biliniyordu.
   
Yükleniyor...