Obezite Çocuklarda Diyet

'Bebek Bakımı' forumunda Esra Öztürk tarafından 22 Şub 2016 tarihinde açılan konu

 1. Obezite Çocuklarda Diyet
  Obezite dediğimiz şey günümüzde özellikle çocuklarda fast food besinlerle beslenmenin de etkisi ile kaçınılmaz hale gelmiştir. Obezite dediğimiz kavramı açıklayacak olursak; obezite bünyede aşırı oranda yağ birikmesi durumu olarak ifade edilir. Tıbbi açıdan ele alacak olursak obezite nedir sorusunundan ziyade obezite hastalığı nedir diye ele alınması gerekir. Obezite hastalığı genetik, ailevi ya da çevresel etkilerin birçoğu ile doğrudan ilşkikli olarak ortaya çıkan bir sorundur.
  Obezite Çocuklarda Diyet.jpg

  Obezite hastalığındaki en önemli ve ön plandaki sorun ise obezite hastalığının ilerledikçe çok farklı baksa türlü hastalıklara sebebiyet veriyor olmasıdır. Buna neden olan ise vüsuttaki normal olmayan yağ birikimidir diyebilriiz. Aslında obezite şeker hastalığına, yükske tansiyona, kalp krizleri riskine, inme sebepleri ile felç olma tehlikesine ve dımar tıkanıklığına sahip olmak demektir. Obezite hastalığı 21. Yüzyılın kronik hastalıklarına ve ölüme kadar sebep olan en önemli küresel sağlık sorunları arasındadır demek mümkündür. Obezite hastalığı WHO ise şöyle ifade eder ‘vücutta hastalıklara neden olacak şekilde ve oranda çok fazla yağ birikimi olarak tanımlanmaktadır. Vücut indeksi ile fazla yağlanma artışı obezite testlerine tabii olarak değerlendirilir.

  Obezite tedavi edilmesi şart olan çok büyük bir sağlık problemidir bunun nedeni ise hayati risk oluşturması ile birlikte beraberinde birçok hastalığı da getirmesidir. İşte bu denli önemli olan obezite hastalığı çok ileri safhalarda hayati tehlikeye kadar gelebileceği için özellikle çocuklarımızı bu durumdan korumak amaçlı bazı önlemleri doktor ve diyetisyenler kontrolü ile yapmamız gerekmektedir. Obozite’nin ortaya çıkaracağı büyük sorunlardan ve beraberinde getireceği hastalıklardan çocuklarımızı korumak için nasıl bir diyet yöntemi izlemeliyiz birde buna değinelim. Öncelikle obezite ile mücadele etmek için düzenli olarak egzersiz yapmak gerekir ve beslenme şeklinin büyük bir önemi vardır ağır yağlı besinleri tüketmemek ve az kalorili ve sağlıklı gıdaları ise vücudumuzun ihtiyaç duyduğu oranda tüketmek gerekmektedir. Dikkatli beslenildiği takdirde vücut fazla yağ depolamaz ve vücutta gereğinden fazla yağ bulunmadığından sağlık açısından bir rahatsızlık ortaya çıkmayacaktır. Düzenli egzersiz ile enerji ihtiyacı karşılanır depolanmış yağlar kütlesinden harcayacaktır.
   
Yükleniyor...