Odyometrist Nedir Odyometrist Ne Demek

'Sosyal Konular' forumunda Ezlem tarafından 8 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Odyometrist Nedir ?, Odyometristin Görevleri,Odyometrist Odyometrist Nedir, Odyometrist Mesleği, Odyometrist Bölümü ,Odyometrist Hakkında Bilgi ,Odyometrist Tanımı ,Odyometrist Olabilme Koşulları ,Odyometri Bölümü  Odyometristlik Mesleği ve Özellikleri
  İnsanların işitme bozukluğunun derecesini çeşitli testler yardımı ile saptayan ve hastanın durumuna göre işitme cihazı ihtiyacını belirleyen ve uygulayan, gerekli durumlarda konuşma tedavisi veren kişidir.

  GÖREVLER

  - Kulak-Burun-Boğaz hekiminin hastayı muayenesinden sonra kulak hastalıklarının tanısı ve tedavi şeklinin belirlenmesinde yardımcı bir laboratuar hizmeti olan odyolojik testleri hekimin isteği doğrultusunda uygular,

  - İşitme ölçümü yapar ve test sonuçlarını hekime sunar,

  - Ağır işiten hastalara işitme cihazı uygular,

  - Gerektiğinde konuşma tedavisi verir,

  - Okullarda işitme taramaları yapar.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

  - Odyometri,

  - Timpometri,

  - Elektrofizyolojik odiyometre (ERA, BERA),

  - İşitme cihazları,

  - Denge testleri (Kalorik test),

  - Alan odiyometrisi (Çocuklarda).

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Odyometrist olmak isteyenlerin;

  - Üst düzeyde genel yeteneğe sahip,

  - Biyoloji, elektronik ve fizik konularına ilgili ve bu alanda başarılı,

  - Hasta insanlara yardım etmekten hoşlanan,

  - Sorumluluk sahibi, dikkatli ve titiz,

  - Hoşgörülü ve sabırlı

  kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Odyometristler hastanelerde ve muayenehanelerde, özel eğitim merkezlerinde görev yaparlar. Görev yeri sessiz ve temizdir. Bazen işitme bozukluğu olan küçük çocuklara ve özürlülere işitme testi uygulamakta zorlukla karşılaşılabilirse de iş genellikle rahat ve tehlikesizdir. Çalışmaları sırasında yoğun olarak kulak, burun, boğaz hekimleriyle, teknisyenlerle, hasta ve hasta yakınlarıyla, zaman zaman çocuk gelişim uzmanlarıyla iletişim halindedirler.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Meslek elemanları, Sağlık Bakanlığı, üniversiteler, Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı sağlık kuruluşlarıyla, özel hastanelerde, özel işitme testleri uygulayan merkezlerde görev yapabilirler.

  Halen hastanelerde ve diğer ilgili kuruluşlarda odiyometrist kadrosu bulunmamaktadır. Yüksekokul mezunu elemanlar, sağlık teknisyeni (aslında teknikerlerdir) kadrolarında çalışmak durumunda kalmaktadır. Kadro sorununun çözülmesi beklenmektedir.

  Odiyometri yeni gelişen bir daldır. Bu alanda yetişmiş elemanların artmasıyla, özellikle Kulak-Burun-Boğaz Servislerinde odiyometristlerin çalıştırılmasının yaygınlaşması beklenmektedir. Ayrıca, işitme engelliler okullarında da görev alabilirler.
   
Yükleniyor...