Öğretmenler günü ile ilgili kısa yazı

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Habibe tarafından 23 Kas 2015 tarihinde açılan konu

 1. 24 kasım Öğretmenler günü hakkında kısa yazı
  öğretmen.


  Bildiğiniz gibi Millet mekteplerinin açılışı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Başöğretmen olduğu bugün yani 24 kasım 1981 yılından beri öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır.
  Bugün Dünyanın en seçkin en soylu ve toplumda en kritik roller üstlenen öğretmenleri anmak için düzenlenmiş özel bir gündür. Peki kimdir lider olarak öğretmenler? Öncelikle liderlik bir etkileme sanatıdır.Liderler bir grup bireyi düşünsel,sosyali,kültürel,psikolojik,duygusal çok yönlü etkileyen kişilerdir.Bir eğitim lideri olarak öğretmenlerimiz, en başta öğrencilerini,velilerini,meslektaşlarını,yöneticilerini,içinde yaşadığı toplumu uzak hedefte de tüm dünyayı etkileyen ve dönüştüren kişilerdir.
  O bakımdan öğretmenlik mesleği bir meslekten öte kişilerin gönül gücüyle kendisini katmaları gerektiren bir yaşam biçimidir.Çünkü öğretmenleri rolleri sadece okulları ve eğitim sınırları ile kalmamakta sokakta,caddede,evde her yerde ve her fırsatta devam etmektedir.
  Bir öğretmen hangi liderlik rollerini yerine getirir diye bakacak olursak en başta öğretimsel liderdir öğretmenlerimiz. Çünkü öğretmenleri işi temelde öğrenme,öğretme ve eğitimdir. Bunun için bir yandan uygun eğitim yöntemlerini yaratır,bireylere ve çocuklara yeni şeyler öğretir, daha da önemlisi klavuz olur rehber olur.
  En önemlisi de bireyi özgürleştirir öğretmenlerimiz. Okuma yazma değilmidir yada daha sonraki öğrendiklerimiz değilmidir bizi özgürleştiren bizi birey yapan.
  Başöğretmenimiz ve büyük liderimiz Atatürk 24 Kasım 1928 de Millet mekteplerini açarak kadın,erkek,çocuk,genç,yaşlı herkese yeni Türk alfabesini öğretmiş, ve bu milletin özgürleşmesinin yolunu açmıştır.
  Bir yandan da bireylerdeki potansiyelleri ortaya çıkaran kişilerdir öğretmenlerimiz. Bütün çocuklar bir yıldızdır birlikte gökyüzüdür.O Çocuklar öğretmenlerine gittiklerinde onlardaki potansiyeli,gizli güçleri, kimsenin göremediğini görebilme,duymadığını duyabilme,hissemediğini hissedebilme sanatıdır öğretmenlik. Diğer Mesleklerden farklı kılan en önemli özelliktir öğretmenlik.
  Öğretmenler vizyoner bir liderdir aynı zamanda. Nedir vizyonerlik? Vizyonerlik bugünü gözden kaçırmadan geleceği kurgulayabilmek ve geleceği tasarlayabilmektir. Öğretmelerimizin ortaya koyduğu en önemli eserde gelecek değilmidir. Öğretmenlerimiz çocuklarımızın hayallerini süsleyen,isteklerini dinleyen,geleceklerini şekillendiren,biçimlendiren ve onları geleceğe hazırlayan kişilerdir.Bu bağlamda yol gösteren yol olan ve bu yolda birlikte yürüyen kişilerdir öğretmenlerimiz.
   
Yükleniyor...