Okey nasıl oynanır

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Dark tarafından 26 Şub 2009 tarihinde açılan konu

 1. okey oyunu nasıl oynanır?
  Eskilerde evlerde ve kahvehanelerde oynana okey günümüzde sanal alemde popüler oyunlardan biri.Zevkle oynan bir oyundur okey.
  Peki okey nasıl oynanır?Bilmeyenler sanırım bu yazıyı okuyup öğrenirler.
  Okey, dört kişilik bir masa oyunudur. 1'den 13'e kadar giden 4 renkten 2'şer adet taşla oynanır. Oyunda 2 adet "sahte okey" taşı ile toplam 106 taş vardır. Başlarken herkese 14, oyuna ilk başlayacak oyuncuya 15 taş dağıtılır. Oyuncular dağıtılan taşları önlerindeki "ıstaka"ya dizerler. Kalan taşlar kapalı olarak ortaya konur. Bir taş yere açılır, bunun bir üstü "okey"dir ve bütün taşların yerine kullanılabilir.

  Oyun, ilk oyuncunun elinden işine yaramayan bir taşı yanındaki oyuncuya atmasıyla oyun başlar. Okey'de amaç, aynı renkli taşları sıraya dizmek (13'ten sonra sadece 1 gelebilir) ya da aynı sayılı taşların farklı renklerinden grup yapmaktır. En az 3 adet taş bir grup oluşturur. Sırası gelen oyuncu eğer bir önceki oyuncunun attığı taş işine yarıyorsa onu alır, aksi halde ortadan bir taş çeker. Bunun ardından da elindeki fazlalık taşı yine yanındakine atar.

  Sahte Okey nedir?
  Oyunda yere açılan taşın bir üstü okey olduğu ve diğer taşların yerini tuttuğu için o taşın esas değerini taşıyan 2 adet "sahte okey" taşı vardır. Örneğin yere kırmızı 10'lu açılmışsa, okey kırmızı 11'dir. Sahte okey de oyunda kırmızı 11'in yerine kullanılır.

  Okey Gösterge nedir?
  Oyun başlarken yere açılan taşın diğer teki eller ilk dağıtıldığında bir oyuncuya gelmişse ona "gösterge" denir. Elinde gösterge olan oyuncu oyunun başında belirtirse diğer oyunculardan birer puan düşülür.

  Oyun nasıl biter?
  Okey'de elindeki 14 taşı ilk sıraya dizen oyuncu oyunu kazanmış olur. Elindeki 15. taşı, yere açılmış taşın üstüne koyarak oyunu bitirir.

  Okey'de Çifte Gitmek nedir?
  Eğer oyuncunun elinde aynı renk ve aynı numaradan çift taşlar varsa "çifte gidebilir". Yani eline aynı renk ve numaradan 7 çift taş toplamaya çalışır. Dilerse oyun boyunca çifte gittiğini açıklamaz. Ama oyun boyunca bütün oyuncuların yanlarındaki oyuncuya attığı bütün taşları açık olarak görmek istiyorsa "çifte git" butonuna basar. Böylece oyun başından beri atılan taşları takip edebilir hale gelir. Bir oyuncu çifte giderek biterse diğer oyunculardan iki kat puan düşülür.

  Okey'e Dönmek nedir?
  Elindeki 14 taşı dizmiş, bitmeye hazır bir oyuncu oyunu bitirmeyip "okeye dönebilir". Amacı yere okey atarak oyunu bitirmektir. Eğer elini tamamlayıp okey taşını fazlalık olarak yere atabilirse diğer oyunculardan iki kat puan düşülür.

  [​IMG]
   
 2. Cevap: Okey nasıl oynanır

  Valla iyi okey oyanrım.ara da da taş calarım. Heheh :))
   
 3. Cevap: Okey nasıl oynanır

  Böyle anlatmayla omaz ki Dark bir maç düzenlersin şöyleee en ödüllüsünden er meydanında toplanır tüm forumdaşlılar uygulamalı anlatmış olursun sende :f106:
   
 4. Cevap: Okey nasıl oynanır

  hazan doğru söylüyor. iyi olurdu işte o zaman okey nasıl oynanır görürüdük :)
   
 5. Cevap: Okey nasıl oynanır

  kötü de olmaz yani epeydir oynamadığım bir oyun.
   
 6. Cevap: Okey nasıl oynanır

  bak arkadaş iyi okey oyanarım.bu fikir güzel ortak bir şehir bulup toplanam gerek :) zor ama olsun hayalide güzel ya
   
Yükleniyor...