Öksürük Burun Akıntısı

'Sağlıklı Yaşam' forumunda ZeuS tarafından 15 Kas 2011 tarihinde açılan konu

  1. Öksürük ve Burun Akıntısı,
    Burun Akıntısı Öksürük

    Soğuk havanın etkisiyle kış mevsiminde öksürükler ve hapşırıklarla baş etmek zorundayız. Buna bir de burun akıntısını ekleynince grip mevsimi geldi yine diyerek önemsemiyoruz. Ancak bu belirtiler aynı zamanda alerjik bir reaksiyonun da habercisi olabilir. İkisini birbirinden ayırt edebilmek gerekir.

    Alerjik reaksiyon tüm dünyada görülen yaygın bir sorun. Öyle ki, Amerikada kronik hastalıklar arasında erişkinlerde 3'üncü, çocuklarda ise birinci sırada yer alıyor. Ülkemizde de 3 milyon çocuk ve 1.5 milyon erişkinin astım hastası olduğu biliniyor. Alerjik hastalıkların artmasında şehir yaşamının ve olumsuz çevre koşullarının da büyük etkisi var. Yani, hava kirliliği, sigara dumanı gibi faktörlerin yoğun olduğu veya yeni teknolojilere göre hazırlanmış mekanlarda yaşamak, hatta çocukların aşırı hijyenik ortamlarda büyümeleri, bu hastalıkların gelişimini kolaylaştırıyor. Üstelik son yıllarda çoğumuzu etkisi altına alan astım, egzama ve saman nezlesi gibi alerjik hastalıklar çocuktan erişkine, herkesin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkiliyor.

    Evet, burnunuzun sürekli akmasının, öksürük veya hapşırık krizlerinizin nedeni grip olabilir elbette. Ama yine de duyarlı olmalısınız, çünkü son yıllarda hızla artış gösteren alerjik hastalıklar da aynı yakınmalarla seyrediyor. Özellikle genetik bakımdan risk taşıyorsanız, bu test size alerjik reaksiyonunuzun olup olmadığı konusunda yol gösterecek. Eğer testin sonuçları alerjik bir hastalığa yakalanmış olabileceğinizi gösteriyorsa, zaman kaybetmeden konunun uzmanı bir hekime başvurmayı ve alerji testini yaptırmayı ihmal etmeyin. Bahçelievler JFK Hospital'den Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Mümtaz Nejat, çevre koşullarını daha uygun biçimde düzenleyip medikal tedavi yöntemlerinden de yararlanarak, bu alerjik reaksiyonların üstesinden gelmenizin mümkün olduğunu belirtiyor. (formsante)