Öksürük İçin Bitki formülleri

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 24 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Öksürüge hangi bitkiler faydalı
  Öksürük İçin Bitkisel Çözümler

  Uzun süren öksürük sorunu çeşitli hastalıkların belirtisi olabilir.

  Fakat herhangi bir hastalığa bağlı olmadan süren öksürükleri bitkisel yöntemlerle tedavi etmek kolaydır.

  Ihlamur, nane, zencefil, meyankökü, okaliptüs, şahtere, hibiskus gibi bitkiler öksürüğe çok iyi gelmektedir. Zencefil, ıhlamur ve meyankökü karıştırılırsa etkisi daha güçlü olacaktır. Ayrıca kronik bronşit için yulaf samanı çayu ve üzerlik tohumu güçlü iyileştiricilerdir.

  *1 kaşık şahtere otu
  *1 kaşık hibiskus
  *1 tutam ıhlamur
  *bir tutam zencefil

  Hazırlanışı

  Tüm malzemeleri 1 bardak suda 4 dakika kadar kaynatın ve 3 dakika kadar demleyerek için. Bu karışımda şeker kullanmamalısınız.

  Bu tarife ek olarak günde 2 veya 3 kez meyankökü içebilirsiniz. Ayrıca kekik, zencefil ve karabiber de alerjik olmayan durumlarda faydalı olacaktır.

  Kuşburnu, ısırgan, şahtere, zencefil, hibiskus çayları öksürüğe çok iyi gelir.
  Ebegümeci kaynatılır ve zeytinyağı, limon katarak bolca yenirse göğsü yumuşatarak öksürüğü azaltır ve bunun yanında balgamı da sökecektir. Destek olarak bal ve toz zencefil karıştırılıp yenilebilir, öksürüğe iyi gelir.

  Kronik öksürük için bir diğer etkilş yöntem karaturpların içi oyularak bal ile doldurulur ve oyulan yerleri turp parçaları ile kapatılarak 24 saat bekletilir. 24 saatin ardından iyice sıvı hale gelen bal bir şişeye alınır ve günlük 3 kaşık tüketilir.
   
Yükleniyor...