Öksürük Nedenleri Nelerdir

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Wish tarafından 12 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Öksürük sebepleri nelerdir
  Öksürük nedenleri


  Öksürük aslında solunum yollarını açık tutmaya, solunum sistemini çeşitli olumsuz etkenlerden korumaya yarayan bir savunma mekanizmasıdır.
  Dolayısıyla, kendi başına bir hastalık değil, pek çok hastalığın seyrinde vücudumuzun kendini savunma amacıyla oluşturduğu bir belirtidir. Bütün üst solunum yolu infeksiyonlarında, zatürrede, astımda, tüberkülozda, ve bunun gibi pek çok hastalıkta karşımıza çıkar.

  6 haftadan uzun süren ve tekrarlayan öksürükler önemlidir ve doktor tarafından araştırılmalıdır. Kuru yani balgamsız öksürükler genellikle bademcik iltihabı, larenjit gibi üst solunum yollarını ilgilendirirken, balgamlı olan öksürük daha çok alt solunum yollarını ilgilendirir. Bazı öksürükler geceleri daha belirgindir: Astım, boğmaca ya da sinüzitte olduğu gibi. Öksürüğün beslenmeden sonra ortaya çıktığı belli başlı durumlar ise boğmaca, mideden kaçak (reflü), ve anatomik bir bozukluk (nefes borusu ile yemek borusu arasında bir bağlantı) olabilir. Boğmacada öksürüğün nöbetler yaptığını, larenjitte havlar gibi bir ses çıktığını, astımda hışıltı oluştuğunu biliriz.


  Uzun süreli ya da tekrarlayan öksürük nedenleri nelerdir?

  Herhangi bir nedenle başlayan öksürük uzunca bir süre devam eder. Uzun süreli ya da yineleyen öksürüğün okul çağlarında en sık rastlanan üç nedeninden biri astım, diğerleri ise geniz arkasına akıntı yapan nedenler ve doktorların post-infeksiyöz öksürük dediği durumdur.

  Post-infeksiyöz öksürük, evde el bebek gül bebek bakılan çocukların okula ya da kreşe başlamaları ile kalabalık ortamda birbirlerine sürekli mikrop bulaştırmaktadır.Dolayısıyla solunum yolu infeksiyonlarının sıklığı artmaktadır. Her infeksiyon çocuğun direncini kırararak yeni infeksiyonlara açık hale getirmektedir. Solunum yolu infeksiyonlarında hasar gören hücrelerin yenilenmesi için 4-8 haftalık bir süreye ihtiyaç vardır. Dolayısıyla bu çocuklar mikroplara karşı direnç kazanana dek okula-yuvaya başladıktan sonraki ilk bir-iki yıl çok sık öksürmektedirler. İnfeksiyonların akciğerlere inmediği sürece bunların fazla önemi yoktur. Bununla birlikte sık yineleyen öksürüklerde altta yatan astım gibi olası bir solunum yolu allerjisi, tüberküloz, ve bağışıklık bozukluğu özellikle araştırılmalıdır.


  Başta geniz eti büyümesi olmak üzere, sinüzit ve allerjik nezle de geniz arkasına akıntıya yol açarak uzun süreli öksürüklere neden olabilir.


  Dikkat: Sık öksürüklerle birlikte ateş, solunum sıkıntısı, hızlı soluma, hırıltı ve balgam çıkarma varsa; öksürük 4 haftadan uzun sürüyorsa ve çocuğun gelişmesi geri kalıyorsa bu önemli bir nedene bağlı olabilir, mutlaka uzman bir hekim tarafından görülmelidir.
   
Yükleniyor...