Okul ve arkadaş çevresinin çocuklar üzerindeki etkileri

'Sağlıklı Yaşam' forumunda YAREN tarafından 4 Mar 2011 tarihinde açılan konu

 1. Arkadaş çevresinin etkileri,

  Okul ve arkadaş çevresinin çocuklar üzerindeki etkileri


  Uzmanlar çocukların yaşadıkları sorunların, okulda maruz kalınan şiddetle alakası olabileceği konusunda aileleri uyarıyor.

  Okullarda yaşanan şiddet olayları, araştırmacıları da harekete geçirdi. Hollanda’da 18 ilkokulda yapılan bir araştırmaya göre arkadaşları tarafından dövülen veya korkutulan çocuklarda depresyon veya başka sağlık sorunlarının yaşanması olasılığı, diğer akranlarına göre daha yüksek.

  6 ay boyunca 9 ila 11 yaşında bin 118 çocuğun katılımıyla yürütülen araştırmada, söz konusu çocuklara arkadaşları tarafından şiddete maruz bırakalıp bırakılmadıkları soruldu. Araştırmada şiddet kapsamında sayılan unsurlar arasında, takma adla çağrılmak veya çeşitli şekillerde dışlanmak da yer aldı.

  Sonuçları inceleyen araştırmacılar, söz konusu şiddet unsurlarına maruz kalan çocukların, depresyona girme ihtimalinin yaşıtlarına göre 4 kat fazla olduğu sonucuna vardı. Şiddete maruz kalmanın ayrıca aşırı heyecan, altına kaçırma ve karın ağrısı gibi durumlara yol açtığı da ortaya konuldu.

  Araştırmacılar, çocuklarında çeşitli sağlık sorunları baş göstren aileleri, bu durumun okulda maruz kalınan şiddetle alakası olabileceği konusunda uyarıyor.

  cocukgelisimi.com
   
Yükleniyor...