Okulda aşıdan vazgeçildi

'Haberler' forumunda Sibel tarafından 4 Ara 2009 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]

  Okulda aşıdan vazgeçildi

  Az sayıda velinin domuz gribi aşısına ‘evet’ demesi üzerine Sağlık Bakanlığı, öğrencileri okullarda aşılamaktan vazgeçti.


  Domuz gribine karşı başlatılan aşı kampanyasına ilgisizlik Sağlık Bakanlığı’nı endişelendirdi. Öğrenciler için okullara gönderilen ön bildirim formlarının dönüşlerin de az sayıda velinin aşıya “evet” dediğini gösterdi. yaklaşık 17 milyon ortaöğrenim öğrencisinden bugüne kadar yalnızca 800 bin öğrenci aşı oldu. Sağlık Bakanlığı bu gelişmeler üzerine öğrencileri okullarda aşılamaktan vazgeçti. Onlar da diğer risk grupları gibi sağlık merkezlerinde aşılanacak. Pandemi Bilim Kurulu üyesi Mehmet Ceyhan, aşılanma oranlarının çok düşük olması halinde 30 milyon kişinin hastalanacağını, yaklaşık 2 bin kişinin de hayatını kaybedeceğini tahmin ediyor. Ceyhan, “Dünyada bu planlar hazırlanırken çok dikkate alınan bir konu olmadı. Çünkü daha önceki pandemilerde böyle bir problem ortaya çıkmamıştı” dedi.

  İlgi çok düşük kaldı​


  Ceyhan, kampanyaya ilginin düşük olmasını etkileyen faktörler arasında kanaat önderlerinin aşıya yaklaşımının da etkili olduğunu savundu. Ceyhan, şöyle konuştu: “Salgın sırasında yapılan aşılamalarda salgının seyri, ortaya çıkan komplikasyon sayılarını direkt etkileyen birinci faktör.

  Özellikle bilim dünyasının aşıya yaklaşımı, halk önderlerini aşıya yaklaşımı aşılama oranlarını etkileyen faktörler.”


  Adjuvansız aşılar da geldi​


  Öte yandan, hamileler için istenen 100 bin doz adjuvansız aşı Türkiye’ye ulaştı. Aşıların testleri, Ankara Hıfzıssıhha Laboratuvarları’nda yapılıyor.


  Ölüm sayısı 8750 ​


  Dünyada domuz gribinden öldüğü belirlenenlerin sayısı 8 bin 750’ye ulaştı. Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezinin derlediği son rakamlara göre, A/H1N1 virüsünden ölümlerin dünyadaki çeşitli bölgelere göre dağılımında Güney Amerika yaklaşık 3 bin kişi ile birinci sırada yer alıyor. Kuzey ve Güney Amerika’daki ölümlerin toplamı 5 bini aştı. İşte kıtalar, ülkeler ve ölüm sayıları:

  - Güney Amerika: 2978

  - Kuzey Amerika: 2230

  - Kuzeydoğu ve Güney Asya: 931

  - AB ve EFTA (İzlanda, Norveç, İsviçre ve Liechtenstein): 898

  - Güneydoğu Asya: 374

  Avustralya ve Pasifik: 216

  Orta Amerika ve Karayipler: 175

  - Akdeniz ve Orta Doğu: 698,

  - Diğer Avrupa ülkeleri ve Orta Asya: 139,

  - Afrika: 109

   
 2. Cevap: Okulda aşıdan vazgeçildi

  iyi yaa kımsee olmess mılett yan etkıleeındenn oluyoo..yaa..
   
 3. Cevap: Okulda aşıdan vazgeçildi

  Evet yan etkileri var. Ama Almanya Başbakanı Angela Merkel'e yapılan yan etkısız ası mlletin aşıya ve devlete olan güvenini sarstı "madem var bız ınsan deqılmıyız bızede aynı asıdan uygulasınlr." düşüncesini uyandırdı.
   
 4. Cevap: Okulda aşıdan vazgeçildi

  Ben de kızımın aşı olmasına izin vermemiştim.
  Normal gripten ölenlerin sayısı, domuz gribinden ölenlere göre daha fazla.
  Domuz gribinin abartıldığı kanısındayım.
  Paylaşım için teşekkürler..
   
 5. Cevap: Okulda aşıdan vazgeçildi

  bende bu konuda hıc ıyı seyler dusunmuorm bende yaptırmamak kantindeym
   
 6. Cevap: Okulda aşıdan vazgeçildi

  Aşı yapTıRanLaR öLüyoR dioRLaR YapTıRMayanLaRDa öLmeyecekmi