Okulda bulaşıcı hastalıklardan korunma yolları

'Sağlıklı Yaşam' forumunda YAREN tarafından 22 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. sağlıklı kalmak için neler yapmalıyız,okulda sağlıklı kalmanın yolları,sağlıklı kalmak için yapılması gerekenler

  Okulda sağlıklı kalmanın yolları

  Neden çocukların okulda sık sık hastalandığını ve sınıfta hastalıkları önlemenin etkili yollarının neler olduğunu biliyor musunuz?

  Mayo Clinic’te yayınlanan habere göre; çocuklar okula yeni başladıklarında bağışıklık sistemleri sınanıyor. Daha sonra vücutları hastalıklara yol açan organizmalar için zemin oluşturur. Bu sebeple bulaşıcı hastalıklar bu zamanlarda yaygın oluyor.

  İşte çocuklarınızın okulda sağlıklı kalması için yapmaları gerekenler

  Enfeksiyonlar nasıl yayılıyor?
  Birçok çocukluk çağı hastalığı virüslerden kaynaklanıyor. Virüslerin yayılması için tek bir çocuğun bile sınıfa virüs getirmesi yeterlidir. Sınıfta soğuk algınlığı geçiren ya da nezle olan bir çocuk olduğu düşüncesini aklınızdan çıkarmayın. Yan yana oturan çocuklar havaya zerreciklerle yayılan mikropları solur. Ya da ishal olan bir çocuk tuvaleti kullanır ve ellerini yıkamadan sınıfa döner. Hastalık yapan mikroplar hastalıklı çocuğun dokunduğu eşyalara sağlam çocukların dokunmasıyla ve ellerini ağızlarına götürmeleriyle de yayılır.

  Niçin el yıkamak önemli?
  Sık sık el yıkamak evde ve okulda hastalıklardan korunmanın en basit ve en etkili yoludur. Çocuğunuza yemekten önce, tuvaletten sonra, burnunu temizledikten sonra ya da dışarıda oynadıktan sonra ellerini yıkaması gerektiğini hatırlatın. Ellerini “Minik Kuş” şarkısı bitene kadar yıkamasını söyleyin. Böylece ellerini yıkarken eğlenceli zaman geçirecektir.

  Diğer öneriler:
  - El temizleyicisi kullanın. Çocuklarınızın sırasının altında bulundurması için bir el temizleyicisi verin. Okulda bir şeyler atıştırmadan önce ya da öğlen yemeklerinden önce ellerini bununla temizlemesini hatırlatın. Ya da ortak kullanılan bilgisayar faresi, kalemtıraş, klavye gibi herkesin kullandığı eşyalara dokunduktan sonra da ellerini dezenfekte etmesi gerektiğini öğretin. Ayrıca sınıfa genel kullanım için dezenfekte etkisi olan mendiller hediye edebilirsiniz.
  - Öksürdüğünüzde ya da hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu kapatın. Çantasında ya da sırasında bulunması için bir paket kağıt mendil verin. Hapşırırken ya da öksürürken bu mendilleri kullanmasını, sonra hemen çöpe atmasını sonra da ellerini yıkamasını ya da el temizleyicisi ile temizlemesini öğütleyin. Eğer mendile zamanında yetişemezse dirseğinin kıvrımına hapşırmasını ya da öksürmesini hatırlatın.
  - Ellerinizi gözünüzden ve ağzınızda uzak tutun. Çocuklarınıza ellerinin mikroplarla dolu olduğunu açıklayın, sık sık bunu hatırlatın.
  - Su şişelerini, yemeklerini ya da diğer kişisel eşyalarını paylaşmasını engelleyin. Aynı şey şapkalar, bereler için de geçerlidir. Eğer çocuğunuz kalemini, keçeli kalemini ya da diğer eşyalarını paylaşırsa bunları ağzından uzak tutmasını isteyin.
  - Hasta kişilerden uzak durmasını öğütleyin. Yanında oturan ya da beraber oynadığı arkadaşındaki hastalığın kendisine de geçebileceğini anlatın.
   
Yükleniyor...