Okulda Çocuğa Öğretilmeyenler

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 12 Eki 2012 tarihinde açılan konu

 1. Okulda Öğretilmeyenler
  Okulda Öğretilmeyen Önemli Alışkanlıklar

  Okullarda ve sınıflarda bu becerilerin verilmesi beklenemez. Çoğu aile reisi sırf fazla masraf olmasın diye ana okuluna göndermez ve bu da çocuğun başlangıç eğitimine engel olmaktadır.

  [​IMG]

  Uzun zamandır okulda bu tür becerilere sahip olan ve olmayan çocukları inceliyorum. İnanın aradaki fark dağlar kadar

  İşte okula başlamadan önce çocuklarımıza kazandırmamız gereken beceriler şöyledir..

  - AYRINTILAR. Eğer küçük şeyleri farkedip bunlardan mutlu olmasını öğretirseniz çocuğunuzun en kötü günlerde bile mutlu olabilmesini sağlarsınız.

  - DİNLEME

  Çocuğun evden getirmesi gereken özelliklerin en önemlilerinden biri ve bu özelliği kazanmadığı sürece bütün okul hayatında ve sosyal yaşamında başarısız olacağından emin olabilirsiniz. Ona örnek olun ve her söylediğini sanki dünyanın en önemli şeyiymişçesine dinleyin. Boyunun hizasına eğilin, gözlerine bakın ve gerçekten dinleyin.

  - ELEŞTİREL DÜŞÜNCE

  Eğitim sistemimiz malum. Yarış atı robotlar üretiyor. Ancak küçük yaştan itibaren çocuklara sorgulamayı, irdelemeyi, uyarlamayı ve değiştirmeyi, nedenlerini bilmeden kabul etmemeyi, soru sormayı, eleştirmeyi öğretirsek ileride başkaları tarafından yönlendirilip kandırılması, etki altına alınması, arkadaşlarının aklına uyması neredeyse imkansız hale gelir.

  -OKUMA ALIŞKANLIĞI

  Evet haklısınız, okula gitmeyen çocuk okuyamaz ancak kitaplarla uğraşabilir, resimlerini yorumlayabilir, masal anlatabilir ve dinleyebilir, kendine ait kitapları ve kütüphanesi olabilir.

  - KARARLILIK

  Kararlı, mantıklı ve ne istediğini bilen çocuklar her zaman daha mutlu ve başarılıdır. Küçük yaştan itibaren ona seçenek sunun, seçimlerini yapması için cesaretlendirin, ne izleyeceğine, ne giyeceğine, ne oynayacağına kendisinin karar vermesine izin verin.
   
Yükleniyor...