Okuma Güçlüğü Duyma Sorununa Sebep Olurmu?

'Haberler' forumunda EyLüL tarafından 4 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]
  Okuma Güçlüğünün Sebebleri Nelerdir?
  Okuma Güçlüğünün Nedeni Disleksi Hastalığı Olabilirmi?
  ABD’de yapılan yeni bir araştırmada, yazıyı algılamada bozuklukla kendini gösteren disleksi hastalığının duyma problemine de neden olabileceği tespit edildi.

  Yazıyı algılamada bozuklukla kendini gösteren disleksi hastalığının duyma problemine de neden olabileceği tespit edildi.

  ABD Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Araştırmaları’nda yürütülen ve Science Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, okuma ve yazmada öğrenme bozukluğu olan disleksi hastaları, sesleri tanımada hasta olmayanlara göre daha çok sıkıntı çekiyor.

  New York Times gazetesinin yansıttığı araştırmaya katılan disleksi hastası olan ve olmayan kişilerden bilgisayarda duydukları İngilizce ve bilmedikleri bir dil olan kuzey Çin lehçesi dillerindeki seslerle resimleri eşleştirmeleri isteniyor.

  Araştırma sonucunda, disleksi hastası olmayanların dil İngilizce olduğu zaman hemen hemen yüzde 70’i, dil kuzey Çin lehçesi olduğunda da yarısının doğru eşleştirmeyi yaptığı, ancak her iki dilde de disleksi hastalarının sadece yarısının bunu yapabildiği belirtiliyor.

  Okuma güçlüğünün sebepleri
  Gelişme esnasında, sinir hücresi bağlantılarının olması gerekenden farklı yere bağlanması gibi durumlar bu rahatsızlığın sebebi olarak gösterilse de, okuma güçlüğüne yol açan hususun ne olduğuna dâir kesin bir delil ortaya konamamıştır. Gıdalardaki bazı nörotoksik katkı maddeleri, çocukların beyin gelişmesine menfî tesir ederek bu konudaki riski artırabilir. Bununla beraber okuma güçlüğü; sol elini kullananlarda, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olanlar ile anne veya babası bu tür zorluk yaşayanlarda daha sık görülmektedir.
   
  Son düzenleme: 4 Ağu 2011
Yükleniyor...