ölçek endeksli büyüme kredisi

'Haberler' forumunda Ezlem tarafından 11 Kas 2010 tarihinde açılan konu

 1. 100 bin işletmeye yeni kredi programı
  ölçek endeksli büyüme kredisi
  100 bin işletmeye yeni kredi programı
  Sanayi Bakanlığı küçük faizli kredi


  100 bin işletmeye Sanayi Bakanından bayram harçlığı KOSGEBin ihracatçılar ile mikro, küçük ve orta boy işletmeler için hazırladığı yeni kredi programının faizleri şaşırttı.

  Mikro işletmelere 30 bin liraya kadar nakit kredisi kullandırılacak. 2 yıl vadeli kredi için sadece 859 lira faiz ödeyecekler.

  Küçük işletmeler ise 50 bin lira kredi kullanabilecek. Bunun için bin 431 lira faiz ödemeleri yeterli olacak.
  Aysel ALP yazıyor


  Orta boy işletmeler 80 bin liraya kadar kredi kullanabilirken, 24 ay vade için iki bin 300 lira faiz ödeyecekler. İsteyen KOBİ bu kredisiyle banka borcunu da kapatabilecek.

  İhracatçı KOBİler ise 200 bin dolarlık krediyi, 6 ay vadede 874 dolar faizle alabilecek.

  BANKA BORCU KAPATILABİLECEK

  Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, KOSGEBin yeni kredi destek programını açıkladı. Yni paket için bayram hediyesi diyen Ergün, amaçlarının KOBİleri ihracat ve büyümeye yönlendirmek olduğunu söyledi. Krediden borçlu işletmelerin de yararlanabileceğini belirten Ergün, krediyi borçlarını kapatmak için de kullanabileceklerinin altını çizdi.

  KİMLER BAŞVURABİLİR?

  Ölçek Endeksli Büyüme Kredisine 1-250 çalışanı olan, yıllık cirosu 25 milyon lirayı aşmayan, KOSGEB veri tabanına kayıtlı olan işletmeler başvurabilecek. Bunların KOSGEBe verilecek güncel KOBİ Beyannamesinin onaylanmış olması gerekiyor.

  İhracatçı kredisinde ise yukarıdaki şartlara ilaveten işletmenin ihracat taahhüt etmesi gerekiyor.

  KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIK

  Bakan Ergün, kredi programında kadınlara pozitif ayrımcılık yapılacağını, onların limitlerinin 10 bin lira daha fazla olacağını açıkladı.

  FAİZİN DÖRTTE BİRİNİ ÖDEYECEKLER

  KOBİlerin en önemli sorunun finansman olduğuna dikkat çeken Ergün, yeni pakette yer alan ölçek endeksli büyüme kredisinin detaylarını anlattı.
  Ergün, 1.5 milyar liralık kredi yaratması beklenen bu paketten 44 bin KOBİnin yararlanmasını beklediklerini söyledi. Faizin dörtte üçünü ikisini yani yüzde 75ini KOSGEBin üstlendiğini belirtti. Kredi kullanan işletmenin ise faizin sadece yüzde 25ini ödeyeceğinin altını çizdi.

  MİKRO İŞLETMELER

  Eleman sayısı 10un ve yıllık cirosu 1 milyon liranın altında olan mikro ölçekli işletmeler, bu paket çerçevesinde en fazla 30 bin liraya kadar kredi kullanabilecekler. 24 ay vadeli kredi için ödeyecekleri faiz tutarı ise sadece 859 lira olacak. KOSGEB ise 2 bin 577 liralık faizi üstlenecek.

  KÜÇÜKLERE 50 BİN

  Çalışan sayısı 10 ila 50; yıllık cirosu 1 ila 5 milyon lira arasındaki küçük işletmeler ise en fazla 50 bin lira kredi kullanacaklar. 24 ay vadeli bu kredi için ödeyecekleri faiz tutarı ise 1431 lira.

  ORTALARA 80 BİN

  Eleman sayısı 50 ila 250; yıllık cirosu da 5 ila 25 milyon lira arasında olan orta boy işletmelerin kullanacağı kredi limiti ise 80 bin lira. Orta boy işletmeler üst limitten 2 yıl vadede bu krediyi kullanırlarsa, karşılığında 2 bin 300 lira faiz ödeyecekler.

  55 BİN İHRACATÇIYA KREDİ

  Destek paketinin ikinci ayağını ise ihracat kredisi oluşturuyor. Buna göre ihracatını geliştirmek ve ya ihracat taahhüdünü yerine getirebilmek için ilave kaynağa ihtiyaç duyan işletmelere verilecek.

  200 bin dolar üst limitli kredi 6 ay vadeli olacak. Burada da kar payı veya faizin yüzde 75ini KOSGEB karşılayacak. Örneğin 200 bin dolar kredi kullanan bir ihracatçı bunun için sadece 874 dolar faiz ödeyecek.

  1 MİLYAR DOLARLIK İLAVE İHRACAT

  Bakan Ergün, ihracat kredisinden 55 bin ihracatçının yararlanmasını beklediklerini söyledi. 1.5 milyarlık kredi hacmi yaratması beklenen bu destek sayesinde 1 milyar dolarlık ilave ihracat beklediklerini açıkladı.

  BAŞVURULAR NEREYE, NE ZAMAN?

  Nihat Ergün, her iki kredi programı için başvuruların bayramın hemen ardından yani 23 Kasım itibariyle yapılabileceğini belirtti.

  Ölçek endeksli büyüme kredisi için;

  Akbank, Alternatifbank, Albarakatürk, Anadolubank, Denizbank, Eurobank Tefken, Finansbank, Fortisbank, Garanti Bankası, HSBC, Şekerbank, Halkbank, İş Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ile Ziraat Bankasına başvurulacak.

  İhracat Kredisi için;

  Akbank, nadolubank, Denizbank, Eurobank Tefken, Finansbank, Fortisbank, Garanti Bankası, HSBC, ING Bank, Şekerbank, Halkbank, İş Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ile Ziraat Bankasına başvurulacak.

   
Yükleniyor...