Oliver Twist Kitabının Yazarı Kimdir

'Etüt Merkezi' forumunda Sitem tarafından 7 May 2012 tarihinde açılan konu

 1. Oliver Twist Yazarı Kimdir


  Oliver Twist Kitabını Kim Yazmıştır?

  Oliver Twist Kitabının Yazarı Charles Dickens dır.Oliver Twist, İngiliz yazar Charles Dickens'ın 1838'de yayımlanan ikinci romanıdır.


  [​IMG]


  Oliver Twist Kitabının özeti

  Bir yetimhanede büyüyen yetim Oliver Twist ve diğer çocuklar, açlık çekmektedir. Daha fazla çorbayı kimin isteyeceğini belirlemek için aralarında tartışırlar. Oliver seçilir. O akşamki yemekte her zamanki yemek paylaşımından sonra Oliver, yetimhane müdürüne yaklaşır ve daha fazlasını istediğini söyler. Yetimhane müdürü Mr. Bumble, Oliverı bir “sorun çıkarıcı olarak nitelendirmiştir ve yetimhane kuruluyla birlikte onu herhangi bir isteyenin yanına çırak olarak vermeye karar verirler.

  Baca temizleyici (Küçük çocukların bacaların içine sarkıtıldığı ve genellikle zehirlenerek öldüğü tehlikeli bir iş) olmaktan son anda kurtulan Oliver, cenaze levazımatçısı Mr. Sowerberrynin yanına çırak olarak verilir. Bir başka çırak olan Noah Claypole tarafından ölmüş olan annesiyle ilgili olarak kışkırtılır ve kavgaya tahrik edilir. Haksız yere dövülür ancak kaçmayı başarır ve Londranın yolunu tutar.

  Şehrin kenar mahallelerinden birinde aç ve yorgun dolaşırken kurnaz Dodger ile tanışır. Dodger ona Londrada kalacak bir yer önerir. Londranın karışık yeraltından ve yaptıkları işin mahiyetinden habersiz olan Oliver, kendini Faginin yönettiği yankesici çocuklar çetesinin içinde bulur. Ayrıca merhametsiz Bill Sykies, onun kız arkadaşı Nancy ve köpeği Bulseye ile tanışır.

  Bir sabah Oliver Dodger ve Faginin diğer çocuklarından olan Charlie Bates ile birlikte dışarı çıkar. Dodgerin bir centilmen olan Mr. Brownlowu soymaya çalıştığına tanık olur ve gerçek işin ne olduğunu kavrar. Ancak Mr. Brownlow olayı fark eder ve Oliverı gerçek suçluyla karıştırır. Bir kovalamacanın ardından başına yediği sert darbeyle düşen Oliver yakalanır ve polis tarafından götürülür. Hakim Fang tarafından sorgulanırken bir tanık Oliverın masum olduğuna şahitlik eder. Bunun üzerine Mr. Brownlow yaralarını iyileştirmek için onu kendi evine götürür. Böylece suçlayıcısı koruyucusu haline gelmiştir. Hem Brownlow hem de kahya kadın Mrs. Bedwin ona çok iyi davranırlar. Bu sırada Fagin ve Bill Sykies, Oliverın onlara ihanet ederek yetkililere haber vereceğini düşünerek ona tuzak kurmaya ve Faginin inine geri getirmeye karar verirler.

  Oliverın dürüstlüğü konusunda ikna olan Brownlow, onu yerli bir tüccara 5 pound vererek bazı kitapları geri getirmesi için gönderir. Ancak Oliver, Sykies ve Nancy tarafından sokakta yakalanıp kaçırılır. Oliverın geri gelmeyişi üzerine Brownlow onun parayla birlikte kaçtığına ve arkadaşı Mr. Grimwigin düşündüğü gibi en başından beri bir hırsız olduğuna karar verir. Hırsızların ininde ise Fagin, Oliverın Brownlowun evini ve içindeki eşyaları anlatması için onu kandırmaya çalışmaktadır. Sykies ve arkadaşı Toby Crackid, Oliverı Bayan Maylie'nin evine yapacakları soygun için zorlarlar. Camdan girerek onlara ön kapıyı açacak küçük bir çocuğa ihtiyaçları vardır. Ancak ev halkı soygunu fark eder ve ortaya çıkan karışıklıkta Oliver vurulur. Bill Sykies, yaralı haldeki Oliverı taşımaya başlar, amacı onu nehre atmaktır. Oliver ile birlikte hızlı hareket edemediği için yakalanacağını anlayınca Oliver'i bırakarak kaçar. Ancak kayıp nehre düşen kendisi olur.

  Toby, Oliverı Faginin inine geri götürür ve Oliver burada iyileştirilir. Nehirdeki mücadelesinden sonra Bill Sykies yüksek ateşle geri dönmeyi başarır. Fagine Oliverdan kurtulmaları gerektiğini aksi takdirde işlerinin tehlikede olduğunu söyler. Nancy, Oliverın hayatından endişe ederek Brownlowla temasa geçer ve Londra köprüsünün altında bir buluşma ayarlar. Ancak Fagin Nancyyi takip ettirmiştir ve öfkelenen Bill Sykies Nancyyi öldürür. Nancynin arkadaşı Bet cesedi bulup polise haber verir.

  Polis Bill Sykesi aramaya başlar. Brownlow ise Oliverın güvenliği için endişelenmektedir. Polisin, Sykes ve Oliverı, Toby Crackidin Londra'nın varoşlarındaki evine kadar takip ettiğini öğrendiğinde ise, bu endişesi daha da artar. Sykes, Londra'nın varoşlarında izbe bir evde saklanırken polis tarafından sıkıştırılır, Sykes, Oliveri rehin alarak polisten kurtulma planı kurmuştur. Ama öyle birşey olmuştur ki Sykes sanki kendi sonunu hazırlamaktaydı ve o çok sevdiği köpeğinin bir havlamasının kendi sonununun getireceğinden habersiz di. Bir anlık sesten sonra boynundaki ipten kurtulmak isterken ip boynuna geçerek havada asılı kaldı ve o kendini cezalandırmıştı. Bir süre sonra Oliver ve Mr. Brownlow New Gate hapisanesinde yavaş yavaş aklını kaybetmekte olan hırsız Fagini ziyarete giderler.Fagin onu görünce sarılır ve ona daha önce sakladığı mücehverleri Oliver' a vermiştir. Oliver: Bana hep iyi davrandın ama artık Fagin gerçekten kötüleşmiştir. Oliver'ı çıkartırlar, Fagin arkasından 'geri gel geri gel'! diye bağırır. Brownlow ve Oliver bir güneşin batışının ışığına doğru temiz bir sayfa açmak için giderler...
   
Yükleniyor...