Ölüdeniz ve Belcekız Efsaneleri

'Güncel Bilgiler' forumunda Erva tarafından 17 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Ölüdeniz ve Belcekız Efsaneleri
  [​IMG]

  Eski çağlarda gemiler açıkta demirler ve su ihtiyaçlarını karşılamak için şimdilerde ad Belcekız olan kıyıya sandallarla çıkarlarmış. Yaşlı ve inatçı kaptanın yakışıklı oğlu bir gün su almak için sandalla kıyıya çıkar ve Belcekız adında dünya güzeli kızla karşılaşır. Bu karşılaşmadan sonra ne zaman o koya yolu düşse hemen sandala atlar ve su alma bahanesiyle Belcekızı görmeye gelirmiş.

  Bu buluşmalar sonunda sandalla tekrar gemisine dönen yakışıklı denizciyi bekler dururmuş Belcekız. Yine böyle günlerden birinde denizde fırtına kopar gemi savrulmaya başlar. Yakışıklı denizci babasına koya yanaşmalarını söyler. Ama oğlunun karasevdasından haberi olan kaptan inatla itiraz eder.

  Oğlun tüm ısrarına karşın kayalıklara çarpıp geminin parçalanmasını göze alamayan kaptan sert bir kürek darbesiyle oğlunu fırtınanın kucağına atar. Sonradan oğlunun haklı olduğunu orada sakin ve dingin bir koy olduğunu gören baba pişmandır.

  Sevdiği ve yolunu gözlediği sevgilisinin ölümüne şahit olan Belcekız’da kendini kayalıklardan aşağı atarak intihar eder. O günden sonra kızın beklediği yere Belcekız, yakışıklı denizcinin öldüğü koya da Ölüdeniz denmiştir.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Ölüdeniz Belcekız Efsaneleri
 1. YAREN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  955
 2. YAREN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,027
 3. Wish
  Yanıt:
  3
  Gösterim:
  11,143
 4. By_TuaL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,027