Ömer Seyfettin Damla Damla Özeti

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 25 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ömer Seyfettin Damla Damla kitap Özetini paylaşabilir misiniz

  Cevap: Ömer Seyfettin Damla Damla Özeti

  Damla Damla kitabı ülkemizde yeni harflerle basılan ilk eserdir. 1928, 1929 ve 1947 yılında baskıları yapılmıştır.

  Dam Damla Kitap Özeti şöyle

  Ruhumun yarı aydınlığında renk renk kadın saçları, çılgın ve istekli nidalar halinde yükseliyor, yayılıp kayboluyor Arkaya savrulan saçlarla İleriye atılan avuçlarım arasında hep o bir karış aralık var Onu aşmağa ömür yetmeyecek

  Ne dediniz?Hayatı sevmiyor muyum? Canımın kadehi onunla dolu!Daha o ovucumun sıcaklığı ve göğsümün çarpıntısı iken bile ona hasretle bakıyorum.

  Zira, bir gün o bende de tükenecek, sizde de
  Kırk altıncı yazıdan itibaren de, yazarın ölüm karşısındaki acizliği iyice belirginleşir ve buna bağlı olarak ölüme ve hayata bakış açısı da sertleşir.

  “Ecel, vazifeni anlamıyorum, işinden iğreniyorum demekle yetinmez, işi Tanrıya isyana kadar götürür:
  Yanlış hesaplı mimarın gadrine yazıklar olsun!..

  Kitabın sonuna doğru ise, gerçeği kabullenmiş ve teslim olmuş bir haldedir. Bütün canlı hatta cansız varlıklar için geçici olmanın kaçınılmaz son olduğunu dile getirir. O zaman, hayata bakış açısı da ilk yazılarındaki coşku ve bağlılığa yaklaşır.

  Hayat, ey çağıltılı su, ev bu suyun üstünde kımıldanan ışık! Bütün eziyetlerini toplayıp da yalnız bana çektirsen bile seni sevmekten usanmamToprağın altında da duygum kalırsa, bil ki, anacağım sensin, düşüneceğim sen, özleyeceğim sen
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 11 Şub 2017
Yükleniyor...