Ömer Seyfettin Hayatı Ve Eserleri

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 4 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ömer Seyfettin Hayatı
  Ömer Seyfettin Eserleri

  Ömer Seyfettin 1884 yılında Balıkesirin Gönen ilçesinde dünyaya gelen Ömer Seyfettin, öğrenimine Gönende başladı. Daha sonra Ayancıkta ve İstanbuldaki Mekteb-i Osmaniyede devam etti. 1893 yılında Askeri Baytar Rüşdiyesine geçti ve 1896 yılında bitirdikten sonra, babasının asker olmasının da etkisiyle, Kuleli Askeri İdadisine kayıt oldu. Bir süre sonra Edirne Askeri İdadisine geçti ve eğitimini bu okulda tamamladı.

  Ömer Seyfettin 1900 yılında Edirne Askeri İdadisinden mezun olduktan sonra İstanbuldaki Mekteb-i Harbiyeye kayıt oldu ve buradan piyâde asteğmeni rütbesiyle mezun oldu. Teğmen rütbesiyle 1903-1909 yılları arasında İzmirde, üsteğmen rütbesiyle de Rumelide görev yaptı.

  Askerlikten ayrılmasının ardından Selanike geçen Ömer Seyfettin, Genç Kalemler dergisinde yazı yazmaya başladı. İlk yazısı “Yeni Lisan, 1911 yılında Genç Kalemler dergisinde yayımlandı. Balkan Savaşının başlaması üzerine askerliğe geri döndü ve bir yıl süreyle Yunanlıların elinde esir kaldı. Esaret hayatı süresince okumaya ve yazmaya önem verdi. Bu dönemde yazdığı en önemli hikayeler olan “Mehdi ve “Hürriyet Bayrakları Türk Yurdu dergisinde yayımlandı.

  1913 yılında esirlikten kurtuldu ve İstanbula döndü, kısa bir süre sonra da askerlikten yine ayrıldı. Hayatına yazarlık ve öğretmenlik yaparak devam etmeye başladı. Türkçü bir akım izleyen “Türk Sözü dergisinin başyazarlığına getirildi. 1914 yılında Kabataş Lisesinde edebiyat öğretmeni olarak başladığı görevini ölümüne kadar sürdürdü.Ömer Seyfettin 6 Mart 1920 tarihinde İstanbulda hayatını kaybetti.

  Ömer Seyfettin'in Eserleri

  Roman:Ashâb-ı Kehfimiz, Efruz Bey, Yalnız Efe

  Öykü:Harem, Yüksek Ökçeler, Gizli Mabed, Beyaz Lale, Asilzâdeler, İlk Düşen Ak, Mahçupluk İmtihanı, Dalga, Nokta, Tarih Ezelî Bir Tekerrürdür

  İnceleme Milli Tecrübelerden Çıkarılmış Ameli Siyaset, Yarınki Turan Devleti, Türklük Mefkuresi, Türklük Ülküsü

  [​IMG]
   
Yükleniyor...