Önder Turacı Hayatı

'Biyografi' forumunda eftelya tarafından 12 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Futbolcu Önder Turacı hangi takımda 2012

  14 Temmuz 1981 yılında Belçika'da doğan Önder Turacı uzun yıllar Fenerbahçede forma giymiştir.Belçikada yetişen oyuncu Son olarak 2011-2012 sezonunun başında Süper Lig'e yeni yükselen Mersin İdman Yurduyla anlaşmıştır. Fakat lig başlamadan bu sözleşme kulüp tarafindan fesh tekrar fesh edilmiştir.

  Önder Turacı Kimdir Hayatı

  [​IMG]

  Erzincan'in Kemah ilçesinden Belçika'ya göç eden bir Türk işçi ailenin çoçuğu olarak Liège kentinde dünya'ya gelen Önder Turacı, burada 1986 yılında henüz 5 yaşındayken, Club Ligue altyapısında futbola başladı.
  Burada 1995'e kadar oynadıktan sonra, Tilleur Liège'in genç takımına geçti.
  1999 yılında Standard Liege takımına transfer oldu. Burada kısa zaman içerisinde kendini tam anlamıyla göstermiş ve 2004-2005 sezonunda Fenerbahçe'ye transfer olmuştur.

  Çifte vatandaşlığı bulunan Turacı önce Belçika Ümit Milli Takımında oynamış ve milli takım seçme yaşını geçirdikten sonra Türkiye Milli Takımını seçmiştir ve 1 maç oynamıştır. Ancak bu maç özel karşılaşma olduğu için Belçika Milli Takımının itirazı ile Türkiye Milli Takımında oynayamamıştır. Belçika Futbol Federasyonu ise Önder'in Belçika Milli Takımında oynamasını istemiş ve hakkının bulunduğunu belirtmiştir. Ancak Turacı Belçika Milli Takımının bu teklifini reddetmiştir. Türkiye Milli Takımında oynamak istediğini belirtmiştir.

  Önder Turacı; Takıma geldiği ilk 3 sene de banko oynamış ancak 2007-2008 sezonunda yedek kalınca o zamanın teknik direktörü Zico ile görüşmüş ve hakkında düşündüklerini sormuştur ama aldığı cevap ilk 11'de düşünülmediği olmuştur. Sezonun sonlarında doğru Rusya'nın FK Moskova takımıyla ön protokol imzalamıştır.
  Ancak Fenerbahçe, Zico ile yollarını ayırmış ve İspanya Milli Takımı'nı EURO 2008 şampiyonu yapan Luis Aragonés'i takımın başına geçirmiştir bu da Önder'in takıma geri dönmesine yeterli olmuştur ve Rusya ekibine cebinden 250 bin dolar tazminat ödeyerek anlaşmayı bozmuş ve yeniden takımına dönerek yeni anlaşma imzalamıştır.

  Önder Turacı en sonunda FIFA'nın Bahamalar'ın başkenti Nassau'da düzenlediği kongrede çift pasaportlu oyuncuların milli takım seçme konusundaki yaş sınırlaması kaldırılması kararı ile Türkiye Milli Futbol Takımı'nın Ukrayna ile deplasmanda yapacağı özel maçın aday kadrosuna Fatih Terim tarafından çağrılmıştır.

  Önder Turacı Temmuz 2011 tarihinde Süper Lig'in yeni ekiplerinden Mersin İdman Yurdu'yla bir sezonluk sözleşme imzalayarak buraya transfer olmuştur. Agustos 2011' de Mersin İdman Yurdu Önder Turacı'nın sözleşmesini karşılıklı olarak feshetmiştir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Ara 2012
Yükleniyor...